Археолог със сензационно откритие за крепостта Трапезица
Доц. Деян Рабовянов и екипът му проучваха южната част на хълма, като вече са изследвани над 3 декара площ
Разкритията са от разкопките през този сезон на средновековната крепост, които са продължение на дългогодишна практика, стартирала през 2008 г. и само с едно прекъсване през 2016 г. продължава и сега. За трите екипа, които работят в различни сектори на Трапезица, бе осигурено финансиране на общо 105 000 лева от Министерството на културата.
Дейностите са в изпълнение на дългогодишна програма за изследване на старата българска столица Търново в частност крепостта Трапезица като второто и най-важно нейно ядро.
Доц. Деян Рабовянов и екипът му проучваха южната част на хълма, като вече са изследвани над 3 декара площ. Напълно са проучени един жилищен квартал, улици, църква, както и некропола към храма, който се оказва много голям.
"Насочили сме усилията си към проучването на жилищен квартал, който се развива в югозападната част на крепостта Трапезица, отвъд друга главна улица с направление север-юг. Тази година напълно успяхме да проучим четири сгради от него заедно с множество средновековни структури с вкопани жилища, ями, пещи и други съоръжения, които са под тяхното ниво. Проучваше се и жилище от къснобронзовата епоха", казва доц. Лабовянов.
По думите му това са много голям брой проучени структури.
"Както през миналата, така и през настоящата година имахме нови и интересни резултати, които променят виждането ни за Трапезица.
Промениха се очакванията ни, че крепостта е била организирано напусната и изоставена с превземането на Търново от турците през 1393 г. Оказа се, че в близост до югозападната порта на цитаделата животът е продължил, макар и в една ограничена зона. Там разкрихме малък квартал, който е бил обитаван до втората половина на 15 век", сподели доц. Рабовянов.
Археологът допълва, че според работната хипотеза в резултат на теренните данни, тази част на калето е била обитавана от османско население. Вероятно това са били турци, които са охранявали крепостта Трапезица след като християнското население било изселено от хълма.
Проучвателят и екипът му са открили и многобройни старинни предмети от различни епохи. Най-голямо е количеството на керамиката и се очаква да бъдат възстановени няколко десетки съда. Сред най-ценните находки са около 400 монети, инструменти, върхове на стрели, части от облекло-колани, накити.
"Изненада бе неочакваното откриване на три златни предмета със солидно тегло и високи ювелирни качества. Това са уникални бижута -два масивни златни наушника, инкрустирани с камъни и перли. Единият е с тегло 15 грама, а другият - над 30 грама и един масивен златен пръстен.
Накитите са били открити в необичайна среда, а именно в жилище, което е обитавано от градско население. Тези бижута, които са били притежание на видната аристокрация, са едни от най-представителните откривани при разкопки в Търново. Установихме обаче, че са били умишлено укрити", обяви доц. Рабовянов.
Едното от бижутата било скрито в специален тайник във вътрешното лице на стената на едно от жилищата ниско над пода в ъгъл на преграден зид.
"За втори път попаднах на средновековна магия. Преди две години в пода на едно от жилищата намерихме положен керамичен съд с яйце в него. Сега по същия начин под плочите на пода на друго жилище се натъкнахме на гърне с три кокоши яйца, които са се запазили цели 6 века", сподели още доц. Деян Рабовянов.
Проучвателят подчерта, че паралелно с проучванията е направено аерофотозаснемане и геодезично заснемане. Осъществена е и полева консервация, която е достатъчно ефективна, за да съхрани в добро състояние разкритата архитектура до консервиране и строително реставриране на по-късен етап.
"Това обаче зависи от държавната политика относно старите столици, защото към момента няма дори Закон за тях", подчертава доц. Деян Рабовянов.
Последвайте ни
0 Коментара: