Българин от САЩ е част от екип от учени, които обявиха, че са направили ново революционно откритие, което ще помогне в борбата на човечеството срещу коронавируса. Става дума за намирането на антитяло, което е ефективно срещу множеството мутации на заразата. В близко бъдеще е възможно то да бъде приемано под формата на таблетка.

Откритието е направено от учени от университета Вандербилд в Нешвил, сред които е и българинът д-р Ивелин Георгиев.

Технологията, която учените разработват, помага за откриването на антитела, които могат да неутрализират както COVID-19, така и други вирусни инфекции.

Д-р Георгиев и негови колеги успяват да изолират моноклонално антитяло от пациент, който се е възстановил от COVID-19, което показва мощна неутрализация на вируса. С тази нова технология учените смятат, че коронавирусът ще бъде по-малко вероятно да мутира за да избяга от антитяло, което не е „виждал“ преди.

„Тази технология е много вълнуваща по няколко причини. Основната е, че можем да търсим антитела по много ефективен начин. Да кажем, в случая с коронавирус, други технологии, които се ползват за откриване на моноклонни антитела, могат да ползват 1 или 2 варианта на вируса. С нашата технология можем на практика да сложим колкото искаме варианти. Затова много по-ефективно можем да намираме антитела, които да са ефективни срещу различните варианти“, обясни д-р Георгиев пред Bulgaria ON AIR.

Все още се обсъжда под каква форма ще се приемат новооткритите моноклонални антитела.

„Възможно е в близко бъдеще да бъде и като таблетка. Моноклонни антитела се ползват в много различни индикации, това също не е нова технология. Просто трябва да се намери правилното антитяло, посочи д-р Георгиев.

Все още не може да се говори за панацея срещу новите варианти на COVID, но това е голяма стъпка в тази посока, смята директорът на програмата „Вандербилт“ по изчислителна микробиология и имунология и асоцииран директор на Института по инфекция, имунология и възпаления.

Д-р Георгиев прогнозира, че ще са необходими поне още 2-3 години за създаването на ефективно лекарство срещу коронавирус.