НАСА изпрати лазер в космоса, който ще измерва топенето на ледовете на Земята (ВИДЕА)
Почти 10 години американската космическа агенция няма орбитален апарат, който да измерва дебелината на ледената покривка по планетата. Предишната мисия "Айссат" продължи от 2003 до 2009 г. Благодарение на нея специалистите научиха, че шелфовете изтъняват, и че площта, покрита с лед в Гренландия и Антарктика, намалява. Оттогава събирането на данни става със самолет, който лети над Арктика и Антарктида.
Новият космически апарат ще даде възможност на специалистите да разберат колко допринася топенето на ледовете за покачването на океанското ниво.
We're ready for launch! Can't wait to launch into orbit to measure our planet's ice!
— NASA ICE (@NASA_ICE) September 15, 2018
???????????? pic.twitter.com/GysvdySyjl
"Ще получим възможност да изследваме начина, по който ледът еволюира през една година" - каза Том Уогнър от програмата "Криосфера" (земен лед) на НАСА. Комбинирането на тези точни данни с известните от предишни години ще подобри разбирането на климатичните промени и ще даде възможност за по-добри прогнози за покачването на морското ниво.
"Айссат-2" е оборудван с два лазера, от които единият е резервен. Те са с много по-добри показатели от използвания за предишната мисия.
Въпреки мощността си, лазерният лъч няма да е толкова топъл, че да разтопява леда, защото орбиталният апарат ще е на височина 500 км над Земята. Лазерът на "Айссат-2" ще е с 10 000 пулса в секунда, при 40 за предшественика му.
Затова данните ще са много по-подробни. Измерванията ще се правят на всеки 70 см по траекторията на спътника. Освен дебелината на леда и повърхността, която покрива, той ще измерва наклона на основата.With the #ICESat2 mission launched, it is heading to orbit. Once there, it'll time how long it takes for laser beams to travel from the satellite to Earth & back. Scientists can calculate the height of glaciers, sea ice, forests, lakes + more w/ this data https://t.co/vPDRGmrwyZ pic.twitter.com/2wdSqHcq7P
— NASA (@NASA) September 15, 2018
Мисията "Айссат-2" е предвидена за три години, но спътникът има достатъчно гориво за десетилетие, ако бъде решено да бъде продължена.
Последвайте ни
0 Коментара: