Космическият апарат Cassini на НАСА направи нови снимки на пръстените на Сатурн, с уникална перспектива. В момента Cassini се намира между пръстените и планетата. Снимките показват пръстените от нейната гледна точка.
Кадрите са част от финалната мисия на Cassini. На 15 септември т.г. сондата ще се насочи към атмосферата на Сатурн, за да изгори. Cassini прекара 13 години в орбита около Сатурн, изучавайки планетата, пръстените ѝ и нейните луни.

Тъй като горивото е към края си, НАСА трябва да унищожи сондата. В противен случай тя ще бъде неуправляема и може да се удари в естествените спътници на планетата. А тъй като има вероятност по сондата да има микроби от Земята, това е недопустимо, защото НАСА не иска да повлияе на условията на луните. Затова Cassini ще изгори в атмосферата на Сатурн, а преди това прави серия обиколки около нея, за да се приближи.

Всичко това дава още ценна информация на учените, както и най-близкия поглед досега както към пръстените, така и към Сатурн. Новите снимки на пръстените са направени на 20 август т.г. НАСА ги е обединила в кратка анимация, които показват прелитането на Cassini покрай пръстените в пространството между тях и Сатурн.

В кадрите попадат всички основни пръстени. Анимацията започва от осветената от Слънцето страна на пръстените и след това минава под тях в сенчестата страна. На основния кадър горе сивият пръстен С изглежда по-голям, защото е най-близо. Най-яркият пръстен в средата е пръстенът В, следван от пръстен А най-отгоре. При вглеждане се вижда и по-бледият пръстен F точно над пръстен A. Заради ъгъла на наблюдение всички пръстени изглеждат доста по-малки и не толкова широки, колкото всъщност са.

 

Източник: vesti.bg