Учените, които са изследвали плата, в който е бил увит Исус Христос след разпъването му, обявиха голям пробив, потвърждавайки някои дългогодишни теории по темата. Това пише Mirror.

Торинската плащеница, известна още като Свещената плащеница, е била в центъра на вековни спорове и религиозните лидери отдавна вярват, че Божият син е бил увит в този материал след смъртта си. Въпреки че католическата църква нито потвърждава, нито отрича неговата автентичност, той се съхранява в катедралата "Св. Йоан Кръстител" в Торино.

Близо 700 години след като е била изложена за първи път през 1350-те години, плащеницата, върху която се вижда изображение на брадат мъж, за когото се смята, че е самият Христос, е датирана конкретно от учени за първи път. Италиански изследователи, използващи нова рентгенова технология, са установили, че тъканта е била направена по времето, когато е живял Исус.

Изследователи от италианския Институт по кристалография към Националния изследователски съвет установиха, че плащеницата вероятно е на около 2000 години. „Профилите на данните са напълно съвместими с подобни измервания, получени от проба от лен, исторически датирана от 55-74 г. сл. Хр., намерена в Масада, Израел“, казват учените.

Твърди се, че плащеницата показва отпечатък от лицето и тялото на Исус Христос

Плащеницата се споменава за първи път в Библията в Матей 27:59-60, което се отнася до плащеницата, в която Исус е увит след разпъването му.

Пасажът казва: „Тогава Йосиф купи ленено платно, свали Исус от кръста, уви го в платното и го положи в гробница, изсечена в скалите. После изтърколи един камък и затвори входа й."

Превод и редакция: БЛИЦ