Пробив: Японци създадоха материалът на бъдещето
Японски учени твърдят, че са създали нов вид стъкло, което се самовъзстановява от пукнатини и счупване, съобщава британският вестник Guardian.
Стъклото, произведено от лек полимер, наречен „полиетер-тиоуреас“, може да заличава пукнатини, когато бъде притиснато с ръка, без да е необходима висока температура за стопяване на материала.
Изследването, публикувано в списание Science от ръководителя му проф. Такузо Аида от университета в Токио, обещава самовъзстановяващо се стъкло, което потенциално може да бъде използвано в екраните на телефоните и други крехки устройства.
Макар че вече са създадени самовъзстановяващи се гуми и пластмаса, изследователите твърдят, че новият материал е първата твърда субстанция по рода си, която може да бъде възстановена при стайна температура.
„Високата механична здравина и способността за самовъзстановяване са взаимно изключващи се неща“, пишат изследователите и допълват, че макар да са били създадени някои твърди, но самовъзстановяващи се материали, „в повечето случаи е необходимо затопляне до високи температури от порядъка на 120 градуса по Целзий или повече и реорганизиране на пресичащите им се мрежи, така че разчупените части да бъдат поправени“.
Новото полимерно стъкло е „механично много твърдо, но спокойно може да бъде поправено чрез компресиране на разчупени повърхности“.
Свойствата на стъклото от полиетер-тиоуреас били открити случайно от ученика Ю Янагисава, който приготвял материала като лепило.
Той открил, че когато повърхността на полимера бъде разрязана, краищата се залепят един за друг, като създават стабилно образование чрез ръчно компресиране за 30 секунди при 21 градуса по Целзий.
Допълнителни експерименти установили, че самовъзстановяващия се материал си връща оригиналната сила само след няколко часа. Янагисава споделя пред телевизия NHK, че първоначално не повярвал на резултатите и повторил експериментите си няколко пъти, за да потвърди откритието си.
„Надявам се, че самопоправящото се стъкло ще се превърне в нов екологичен материал, който ще предотврати необходимостта от изхвърлянето му след счупване“, допълва младежът.
Не за първи път става ясно, че полимер може да създаде самовъзстановяващ се екран за устройства, като смартфони. Учени от Калифорнийския университет предложиха използването на полимер, който може да се разтяга 50 пъти повече от оригиналния си размер и да заличава пукнатини в рамките на 24 часа.
Производителите на смартфони вече използваха самовъзстановяващи се материали в устройства. G Flex 2 на LG от 2015 г. се предлагаше в обвивка на гърба си, която можеше да възстановява малки драскотини с времето, въпреки че не успяваше да поправи напълно по-тежки повреди.
Според изследване, поръчано от компанията iMend през 2015 г., над 21% от британците, притежаващи смартфон, живеят със счупен екран. Това е един от най-големите проблеми, наред с кратката издръжливост на батерията.
Последвайте ни
0 Коментара: