US изследователи със сензационно откритие за лекарство против диабет и COVID

Те подчертаха, че откритията им не предполагат използването на медикамента като лечение за тези, които вече са диагностицирани с болестта

На фона на последиците от пандемията COVID-19, екип от Университета на Минесота проведе фаза 3, рандомизирано, плацебо-контролирано проучване при 1126 възрастни американци с наднормено тегло или затлъстяване, пише GlasNews.bg. 

Изпитването продължи от декември 2020 г. до януари 2022 г. и оцени ефектите на лекарството метформин, първоначално получено от цветето на френския люляк. Целта им беше да определят дали метформинът може да предотврати появата на дългосрочен COVID след положителна диагноза за вируса. 

Резултатите са впечатляващи и показват значително намаляване на риска от развитие на дългосрочна форма на заболяването в групата, приемаща лекарството.

Терминът „изпитване фаза III“ се отнася до критичния етап от тестването на лекарства, когато ефективността на лекарството се измерва върху голяма група хора. Този стандартен метод за изпитване гарантира безопасността и ефикасността на лекарството.

Метформин, евтино и лесно достъпно лекарство, се използва от много години за лечение на диабет тип 2. Неговата безопасност е добре известна поради дългосрочната употреба.

 Уникалните свойства на лекарството сега се представят в нова светлина, като се има предвид потенциалната му роля в борбата срещу дългосрочния COVID, проблем за общественото здраве, който все още е обвит в мистерия.

Дълготрайният COVID е поствирусно състояние, което според Световната здравна организация засяга около 10% от хората, заразени с COVID-19. Симптомите могат да варират от умора и затруднено дишане до когнитивно увреждане, често наричано "мъгла на ума", и могат да продължат месеци или дори години след първоначалната инфекция.

По време на периода на проучването сред участниците, които са получавали метформин след положителна диагноза COVID-19, само 35 са били диагностицирани впоследствие с дългосрочен COVID, в сравнение с 58 участници в групата на плацебо, което съответства на 40% намаление на риска.

Изследователите зад изпитването, подходящо наречено COVID-OUT, по-рано показаха, че метформин също така намалява вероятността пациентите с COVID-19 да се нуждаят от спешна помощ, хоспитализация или смърт с повече от 40 процента.

 Те обаче подчертаха, че техните открития не предполагат използването на метформин като лечение за тези, които вече са диагностицирани с дългосрочен COVID.

Като допълнение към общата картина, изследователският екип също така разгледа ефектите на антипаразитното лекарство ивермектин и антидепресанта флувоксамин върху предотвратяването на дългосрочен COVID, но не намери нито едно от тях ефективно.

Въпреки тези обещаващи резултати, някои експерти призовават за повишено внимание. Професор Франсис Уилямс от Кралския колеж в Лондон отбеляза, че за да се предотврати дългосрочен COVID, поради разпространението му, относително голям брой хора ще трябва да приемат лекарства. 

Междувременно Джеръми Фауст от Медицинското училище в Харвард подчерта, че ако бъдат допълнително потвърдени, резултатите от проучването могат да бъдат революционни за лечението на дългосрочен COVID.

Интригуващите резултати от това проучване вдъхнаха надежда в една до голяма степен неизследвана област за справяне с последствията от COVID-19 и предоставиха нова гледна точка към познато лекарство.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук