Земята се побърка: Засякоха рекордно охлаждане на Атлантическия океан до Екватора
Температурите на морската повърхност в източния екваториален Атлантик бяха най-горещите през февруари и март
За няколко месеца това лято голяма ивица от Атлантическия океан покрай Eкватора се е охладила с рекордна скорост. Въпреки че студеното петно сега се затопля обратно към нормалната си температура, учените все още са объркани какво е причинило драматичното захлаждане.
Аномалното студено петно, което обхваща няколко градуса северно и южно от Екватора, се формирало в началото на юни, когато повърхността на водата е била в поредица от рекордни високи температури за последните 40 години.
Въпреки че е известно, че този регион се отличава със студени и топли фази на всеки няколко години, скоростта, с която този път е регистрирано захлаждането е „наистина безпрецедентна“. Това каза Франц Тухен, научен сътрудник в Университета на Маями във Флорида, който проследява събитието, съобщи Live Science.
„Все още си блъскаме главите какво всъщност се случва“, коментира Майкъл Макфадън, учен от Националната администрация за океаните и атмосферата, който следи шамандури в тропиците, събиращи данни в реално време за температурата на водата.
Температурите на морската повърхност в източния екваториален Атлантик бяха най-горещите през февруари и март, когато надхвърлиха 30 градуса по Целзий. Това са най-топлите месеци, регистрирани от 1982 г. насам. Когато настъпи юни, температурите започнали мистериозно да падат, достигайки най-ниските си стойности в края на юли (25 градуса).
Прогнозите показват, че захлаждането може да се развие в атлантическа „ниня“, регионален климатичен модел, който има тенденцията да увеличава валежите над Западна Африка и да намалява валежите в североизточна Бразилия, както и в страните около Гвинейския залив, включително Гана, Нигерия и Камерун.
Феноменът, който не е толкова мощен, колкото аналогът на Ла Ниня в Тихия океан и не се е случвал от 2013 г., би бил обявен, ако по-ниските от средните температури се задържат три месеца, до края на август.
Студеният воден джоб обаче се затопля през последните седмици, така че „присъдата вече е съвсем сигурна, че няма да бъде класифициран като атлантическа ниня“, каза Тухен.
Въпреки това, разбирането какво е причинило драматичното охлаждане би позволило на учените да разберат по-добре странностите на климата на Земята , което в крайна сметка може да бъде от полза за прогнозирането на времето, каза Тухен. Но нито един от очакваните процеси не се откроява досега.
Последвайте ни
3 Коментара: