Ще "изгорят" ли ваучерите за храна след идването на еврото?

Добрата новина е, че няма място за паника

https://blitz.bg/evrozona/shte-izgoryat-li-vaucherite-za-hrana-sled-idvaneto-na-evroto_news1127316.html Blitz.bg

Остават броени часове докато страна ни официално влезе в еврозоната. На прага на нашето влизане разясняваме какво ще се случи с ваучерте за храна след 1 януари?

Трябва ли да пазаруваме ударно и да изразходим всичко налично в картата? Ще „изяде“ ли еврото парите във ваучера? Добрата новина е, че няма място за паника.

Какво ще се случи с ваучерите за храна?

На 1 януари 2026 г. всички налични средства по картите за ваучери за храна ще бъдат автоматично конвертирани от левове в евро по официалния курс, заложен в закона. Нито работниците, нито работодателите трябва да предприемат каквито и да било действия, пишат БНТ.

Единственото важно условие, което служителите трябва да следят, е срокът на валидност на ваучерите. Те важат до 12 месеца, но няма значение дали са заредени през 2025 г. в левове – ще могат да се използват и след това в евро.

В момента ваучерите за храна са освободени от данъци и осигуровки до 200 лева месечно, което след превалутирането ще се равнява на 102,26 евро. Добрата новина е, че повечето оператори вече прилагат двойно обозначаване, като показват трансакциите и в лева, и в евро.

С две думи еврото няма да „изяде“ ваучерите ни,  те остават, просто с нова валута.

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай