Такова чудо Търново не помни от години, в основата е еврото

За първи път от много години насам масово търговци и производители не отварят сергиите си

https://blitz.bg/evrozona/takova-chudo-tarnovo-ne-pomni-ot-godini-v-osnovata-e-evroto_news1130561.html Blitz.bg

Повече от две трети от търговските маси на пазара във Велико Търново не отвориха след 1 януари. Оказва се, че не толкова студеното време, а въвеждането на еврото у нас плаши търговци и производители.

Несигурността около плащанията в левове и евро и липсата на достатъчно яснота създават сериозни затруднения за търговци и клиенти на градския пазар във Велико Търново. Все повече сергии остават затворени.

Производители между лев и евро

Стела Съкова е производител на зеленчуци от село Драганово и от години предлага продукцията си на пазара във Велико Търново.

Тя разказа, че откакто и двете валути са в обращение, на пазара са останали само тя и още няколко нейни колеги.

"До онзи ден работеха само три маси. Аз предпочитам български пари - не защото не разбирам еврото, а защо да работиш със смесена валута и да обясняваш колко е и защо е -  това е кошмар", каза Стела пред Bulgaria ON AIR.

Тя допълни, че често възникват съмнения у клиентите при връщането на ресто.

"Аз ги преизчислявам и не ги лъжа, но те започват да се чудят какво съм им върнала. Тези неща не се правят от днес за утре. В банките, доколкото имам информация, няма евро", добави Стела.

Липса на клиенти

За първи път от много години насам масово търговци и производители не отварят сергиите си.

"Хората са стъписани, няма хора, няма клиенти, явно изпитват някакъв страх. В момента се работи и с лева, и с еврото – както иска клиентът, така връщаме. Проблемът е, че народът няма пари", каза търговецът Мария Евтимова.

Според Цветослав Иванов причините са и други.

"Не ги познават още парите, пък и както дават по телевизията – има ментета. Даже вчера тук колеги си събираха нещата", заяви той.

Еврото стопира търговията

Клиентите също усещат напрежението около новата валута и смятат, че това се отразява на търговията.

"Исках да купя чесън, ама ми казаха – "не мога да ти върна в евро". Чесънът е 15 лв. за килограм, давам евро, а човекът ми казва – "намери пари", разказа Тодор Добрев.

"Евро, български пари – не можем да се оправим изобщо с еврото, всеки се бърка с парите", коментира Стефан Василев.

"По-трудно се оправят и на пазара, затова повечето сергии не работят – трудно им е на хората", каза Николай Веселинов.

Липса на техника и страх от проверки

Допълнително затруднение за търговците е липсата на електронни средства за разплащане.

"Тук на пазара нямат ПОС терминали, нямат и касови апарати", заяви Стефка Тодорова.

Според търговци и купувачи, още една причина за затворените търговски маси са засилените проверки на контролните органи, които дребните производители и по-възрастните продавачи се опитват да избегнат.

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай