Решението на служебното правителство да освободи главния секретар на МВР Георги Костов породи невиждано сътресение в държавата. Служебният премиер Герджиков твърдеше, че има доверие в Костов и няма отношение към смяната му. Оказа се, че твърденията му са лъжа. БЛИЦ потърси по горещата тема Никола Филчев, дългогодишен главен прокурор. Ето как проф. Филчев отговори на въпросите на Ивайло КРАЧУНОВ.
- Проф. Филчев, главният секретар на МВР Георги Костов беше уволнен. Служебният премиер Герджиков мотивирал искането си към
г-н Костов с това че, управляващите „нямат политическо доверие” в него. А по тъжба на Георги Костов Прокуратура започна проверка, дали е извършено престъпление в случая. Вие какво мислите по казуса като профекор по наказателно право и дългогодишен съдия във Върховния  касационен съд?

- Съгласно чл. 172, ал. 1 от Наказателния кодекс, който принуди някого да напусне работа поради неговите политически убеждения се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева. Това е престъпление против трудовите права на гражданите.
                   
В  конкретния случай Законът за МВР изрично подчертава, че Главният секретар е „висша професионална”, а не политическа, длъжност в МВР. Това прави уволнението на Главния секретар Г. Костов още по-укоримо и престъплението по чл. 172, ал. 1 от НК – още по-тежко.
 
- Но Премиерът Герджиков е голям юрист. Може ли той да не е знаел, че извършва престъпление по чл. 172 от НК?
- Г-н Герджиков действително е голям юрист. Той разбира много от търговско право, търговия, та дори понякога и от наказателно право. Спомням си преди петнайсетина години, как обясняваше на Прокуратурата на РБ, какво е набедяване – по повод на несретника Балдуин Сугарев.

Що се отнася до конкретния случай, ще кажа само че, когато човек бърза да обслужи началника си и в същото време иска да се покаже герой пред публиката – така се получава. Допускат се грешки, които може да се окажат фатални.

- Да не би Вие да сте близък с главния секретар на МВР Костов?
- Изобщо не съм близък с г-н Костов. Но го познавам от двайсетина години, от работата ни - той като ръководител на „Тежки престъпления”, а аз като Главен прокурор. Моите впечатления са, че Георги Костов е отличен криминалист и почтен човек.
Освен това ще кажа нещо по-общо. Повечето служители постъпват в МВР, за да се борят с престъпността, да служат на закона, в защита на обществото. Когато дойде време  да се пенсионират, в края на кариерата си, те не бива да бъдат унижавани  от идващата политическа власт. По закон служителите на МВР са деполитизирани и спазват „политически неутралитет”. Този, който си позволява да унижава служители на МВР по политически мотиви, ще бъде изхвърлен с още по-големи унижения.

- И сега какво ще стане в случая с  г-н   Костов?
- Той следва да бъде върнат на работа.

- А какво ще стане с г-н Герджиков ? Ще подаде ли той оставка, каквито гласове се чуват ? Как ще завърши проверката на прокуратурата ? Ще бъде ли съден премиерът Герджиков ?
- Оставката е най-малкото. Политическите гонения са тежки престъпления и се осъждат много строго от обществото. Още повече, когато застрашават вътрешния ред и сигурността в държавата, както е в случая.

Г-н Герджиков винаги, и от университетската катедра и от парламентарната трибуна, е проповядвал равенство на гражданите пред закона.  Това е не само конституционен принцип в Република България, но и ръководно начало на всяко цивилизовано общество. Вярвам че той се е засрамил и няма да чака присъдата му да влезе в сила, а сам ще влезе в затвора и по собствено желание ще изтърпи максималното наказание – три години лишаване от свобода. За да покаже на хората, че законът не е само празни лакърдии пред публиката, а е задължителен за всички. Иначе излиза че, законът се отнася само за простолюдието, а такива големи началници като него стоят над закона.

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ