2040 г. : потребление на енергия в ЕС - на нивото от 1975 г. при три пъти по-голям БВП
Скоростта на енергийния преход е несигурна, затова енергийните експерти от BP всяка година се опитват да си представят възможните развития на глобалната енергетика като обличат техните представи и допускания в различни прогнозни сценарии за развитие и дават възможност за широка дискусия между заинтересовани от всички краища на света.
Тази година прогнозите са по-смели и обхващат с 5 години по-дълъг период - до 2040 г. Tова е важно, защото поставя ключовите тенденции в енергийния преход в по-ясен фокус. Разглеждат се повече сценарии, отколкото преди – представени са шест различни алтернативи (1) Еволюиращ преход , (2) Международна забрана за продажбата на автомобили с двигатели с вътрешно горене, (3) По-малко преминаване към газ, (4) ВЕИ тласък, (5) По-бърз преход и (6) Още по-бърз преход. Целта на тези сценарии не е да предсказва бъдещето, а да се разбере по-добре естеството на несигурностите и техните многобройни възможни последици.
Сценарият Еволюиращ преход (ЕП), предполага, че правителствените политики, технологиите и социалните предпочитания продължават да се развиват по начин и скорост, наблюдавани в близкото минало. Въглеродните емисии в този сценарий обаче не са съвместими с постигането на целите на Парижкото климатично споразумение.
Някои сценарии се съсредоточават върху конкретни политики, които засягат конкретни горива или технологии, напр. забрана на продажбите на леки автомобили с двигатели с вътрешно горене, по-голям политически натиск върху възобновяемите енергийни източници или по-слаба политическа подкрепа за преминаване от въглища към газ. Включени са и някои общи алтернативни пътища на прехода, напр. по-бърз и още по-бърз преход.
В прогнозния документ на BP се разглежда преходът на енергия през три различни “лещи” - сектори, региони и горива, всякa от които осветлява различни аспекти на прехода.
Икономическите предпоставки
Световната икономика се очаква да расте, благодарение на нарастващия просперитет в развиващия се свят. В сценария Еволюращ преход се очаква растежът на световния БВП да възлезе на около 3 ¼% годишно, което в общи линии съответства на растежа, наблюдаван през последните 25 години. Глобалният БВП се подкрепя отчасти от нарастването на населението -с около 1,7 млрд. като през 2040 г. се очаква да достигне близо 9,2 милиарда души. Основният двигател на икономическия растеж обаче е увеличаването на производителността (т.е. БВП на човек). Нарастващият просперитет на развиващия се свят е основна сила, оформяща икономическите и енергийни тенденции през следващите 25 години. Ръсът на глобалната икономика и просперитет водят до нарастване на търсенето на енергия - при сценария на ЕП търсенето на енергия се повишава с около 1,3% годишно до 2040 г, в сравнение с над 2% през предходните 20 години. Това забавяне на растежа на търсенето се дължи до голяма степен на енергийната интензивност, която намалява по-бързо, отколкото в миналото: световният БВП ще се удвои, а потреблението на енергия се увеличава само с 35%.
В един от сценариите нивото на БВП на Европейския съюз през 2040 г. е три пъти по-голямо от този през 1975 г. Същевременно нивото на енергия, използвано по това време, ще бъде почти същото както през 1975 г. Така че, ЕС ще произвежда и консумира три пъти повече стоки и услуги със същото количество енергия .
Потребление на енергия по сектори
Растежът на глобалното търсене на енергия е широкообхватен и е във всички основни сектори. Различните тенденции в начина на използване и потреблението на енергия в тези сектори имат важно влияние върху енергийния преход.
Индустриалният сектор понастоящем консумира около половината от енергията и енергийните ресурси, а жилищните и обществените/търговски сгради около 29%, транспортът 20%.
При сценария ЕП около половината от увеличението на консумацията на енергия се дължи на промишления сектор.
Енергийният растеж в сектора на жилищните, обществените и търговски сгради също нараства интензивно в резултат на увеличено търсене на енергия с цел охлаждане на помещенията, осветление и ползване на електрически уреди. Потреблението на електрическа енергия ще се увеличи близо два пъти спрямо нивото от 2016 г.
Потреблението на енергия от транспортния сектор също ще расте, макар и по-бавно, в резултат на подобряване на ефективността на автомобилите.
Транспортният сектор ще продължи да бъде доминиран от петрола, въпреки нарастващото навлизане на природен газ и електрическа енергия.
В сценария за ЕП потреблението на петрол съставлява около 85% от общото потребление на енергия от транспорта през 2040 г., а през 2015 този дял е 93%. Природният газ ще има дял от близо 5% в общото енергийно потребление от сектора, а електрическата енергия около 4% през 2040 г. През 2040 г. леките автомобили ще изминат 21,5 трилиона км, използвайки течни горива, 0,6 триолина км на газ и 9,9 трилиона км на електричество, за съпоставка през 2016 г. тези стойности са съответно 12,1 трилиона км, 0, 4 трилиона км и 0,04 трилиона км.
При сценария ЕП продажбите на коли с двигатели с вътрешно горене ще преставляват около 25% от общите продажби през 2040 г, докато при сценария допускащ забрана на продажбите на автомобили с вътрешно горене техният дял ще бъде 100%. При реализирането на втория сценарий 1084 млн.т. CO2 по –малко емисии ще бъдат освободени в атмосферата за периода 2016 -2040 г. от този сектор.
В ЕС потреблението на енергия ще спадне с 182 млн.т.н.е. през 2040 г. спрямо 2016 г.в резултат на намалено потребление от индустрията (-83 млн.т.н.е.) и транспорта (-70 млн.т.н.е.). При сградния сектор също има спад, но той е по-слаб - 14 млн.т.н.е.
Потребление по горива
Петролът, газът, въглищата и неизкопаемите горива се очаква да представляват около една четвърт от световната енергия. В действителност, през 20140г. енергийният микс вероятно ще бъде най-разнообразния, който светът някога е виждал. Възобновяемите енергийни източници се очаква да бъдат най-бързо растящият източник на гориво.
Енергийният микс на ЕС продължава да се развива като общият дял на въглищата и нефтът спада от 51% през 2016 г. на 32% до 2040 г. Делът на природния газ се увеличава от 24% до 27%. Намаляването на търсенето на изкопаеми горива се компенсира от увеличаването на възобновяемите енергийни източници, което увеличава техния дял от 9% през 2016 г. на 27% до 2040 г. и от 5% до 6% на хидроенергията. Нарастването на възобновяемите енергийни източници се дължи на вятъра (4,8% годишно) и на слънчевата енергия (4,9% годишно). До 2040 г. ЕС ще посрещне 15% от енергийното си потребление чрез вятърна енергия, 5% слънчева енергия и 5% биомаса. Биогоривата ще представляват по-малко от 1% от енергийното търсене.
В ЕС ядрената енергия намалява с 15% годишно от 2016 до 2040 г. Делът на ЕС в световното ядрено производство ще намалее наполовина - до по-малко от 15% до 2040 г.
Производството на нефт и газ в ЕС ще намалее с над 60% до 2040 г. През 2040 г. ЕС ще произвежда по-малко от 1 Mb / d. Зависимостта от вноса на петрол се увеличава от 85% през 2016 г. на 92% през 2040 г. Зависимостта от газ ще се повиши от 72% на 89%. Вносът на петрол ще падне до 7 Mb / d, докато газът вносът ще нарасне до 37 Bcf / d до 2040 г.
Въглеродни емисии
Светът все още ще бъде изправен пред значително предизвикателство по отношение на ръста на въглеродните емисии. В сценария на ЕП въглеродните емисии се увеличават с 10% до 2040 г. Това е далеч по-бавно от темповете, наблюдавани през последните 25 години, но остава по-високо от рязкото намаляване, което се смята за необходимо за постигане на поставените в Париж цели за климата. Повечето проучвания показват, че въглеродните емисии ще трябва да намалеят с почти 50% до 2040 г., за да бъдат в съответствие с постигането на тези цели. Така че, според BP, вероятно е необходимо по-решително скъсване с политики и поведение от миналото, за да се стигне до реализиране на целите: политиките, фокусирани върху конкретни технологии ще помогнат, но е нужен цялостен пакет, предназначен както за подобряване на енергийната ефективност, така и за насърчаване на промяната в горивния микс.
Въглеродните емисии в ЕС ще продължат да спадат, като емисиите през 2040 г. ще достигнат 50% от нивата от 1990 г. ЕС ще реализира най-голям процентен спад спрямо всички останали региони.
Последвайте ни
0 Коментара: