"В резултат от паниката от COVID-19, хората масово спряха да купуват. Масово се трупат спестявания. Липсата на покупки води до верижна кризисна реакция, защото закъсват и производителите на всички стоки освен хранителните и лекарствата". Това заяви пред БЛИЦ известен столичен бизнесмен.
Предприемачът направи паралел с кризата от 2008-2009 година.

"Тогава хората също спряха покупките на автомобили и жилища. По това време в банките в България имаше 59 млрд. лева основно от спестявания. Трябваха почти 9 години, за да могат след това хората да се отпуснат и да правят по-мащабни инвестиционни покупки.

Кристалина Георгиева с ужасна прогноза за икономиката на България

Сега кризата ще е много по-осезаема от тази през 2008 година, защото паниката и стагнацията са по-видими", прогнозира бизнесменът.

Според него българското правителство е взело навременни и адекватни мерки по отношение на противодействието на пандемията. Независимо от това, обаче според него хората се нуждаят и от оптимистични новини и мнения на експерти за изхода от кризата.

"Добре е все пак хората да не са толкова стресирани и да разберат, че коронавирусът не е края на живота. Тази пандемия ще бъде преодоляна и човечеството ще се върне отново към познатия си ритъм, но за съжаление ще трябва много време това да се случи", категоричен е предприемачът.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!