В края на седмицата изтича срокът за обществено обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, с който се предвижда въвеждане на системи за постоянно видеонаблюдение на всички акцизни складове в страната, за сметка на бизнеса.

Законопроектът е вдъхновен от идея на Агенция „Митници“, че чрез постоянно, дистанционно видеонаблюдение, от офисите, пред екраните на компютрите митничарите ще преборят контрабандата на акцизни стоки, без да им се налага да правят проверки на място.
           
Срещу предложения законопроект се обявиха водещи предприятия и браншови организации в секторите горива, вино и високоалкохолни напитки, тютюневи изделия, пиво. Становища срещу законопроекта публикуваха също от КРИБ и Българската стопанска камара, както и сдруженията на митническите агенти и на българските спедитори.
           
От промените са засегнати и много други предприятия, които ползват освободени от акциз суровини, за да произвеждат стоки, които не се облагат с акциз. За тях пък законопроектът предвижда да се монтират в производствата си измервателни уреди с постоянна дистанционна връзка с митниците за нуждите на акцизния контрол. Така срещу предлаганите промени се обявяват и фирмите в сектори като енергетика, фармация, битова и индустриална химия, производство на бои, лакове, козметика, автокозметика и много други.
           
Освен че противоречи на Конституцията и на редица други правила и закони, публикуваният законопроект е поредният опит на митниците да експериментират върху легалния бизнес. С финансови разходи за милиони и бъдещи затруднения за въвеждането на съмнителни като бъдещ ефект нови системи за контрол ще се натоварят работещите на светло предприятия, докато не се предлага нищо ново, за да се спрат тези, които работят изцяло на черно, без лицензи и регистрация.
             
Експерти определят текстовете в законопроекта като недомислени и сочат, че в мотивите и обосновките към него е пълно с неверни твърдения. Възмущават се, че министерството на финансите е допуснало да се публикува законопроект в чиято оценка за въздействието няма и една цифра, като прогноза какъв ще е ефектът от мярката за хазната. Липсват анализ или поне прогнозни данни, колко ще струва на бизнеса и на държавата въвеждането и прилагането на експерименталните текстове.   
           
Бизнес организациите смятат, че министърът на финансите е бил заблуден относно ефекта от предлаганите промени, настояват да се запознае обстойно с техните аргументи и искат спешна среща с него, за да изразят опасенията си от евентуалното приемане на недомислените текстове.