Българките по-малко ощетени от европейките по заплати, но когато стане дума за раждане и деца…
Един от големите проблеми у нас, които очертава анализът, се отнася до жените на възраст между 25 и 34 години, които искат да създават семейство или вече са станали майки. Връщайки се на пазара на труда след майчинство тези жени попадат под ударите на дискриминация, посочи Хюсеинов.
„Все още бихме могли да кажем, че не е постигнато ефективно прилагане на принципа за равно заплащане за равностоен труд. България е една от страните, които добре стои в сравнение с Европейския съюз. В ЕС 16,3% е разликата между заплатите на жените и мъжете, но в България е 15,4%. Тоест ние се намираме в средното положение. След нас са Германия, Франция, преди нас са Швеция, Румъния, Люксембург, Унгария. Можем да кажем, че има още какво да се прави в тази насока. Но средно бихме могли да кажем, че икономическите субекти спазват или се мъчат да спазват нормативното законодателство в България“, коментира Баки Хюсеинов.
„Проблемът е между 25 и 34-годишна възраст - тези, които искат да създават семейство или тези, които са създали семейство вече. Те, връщайки се на пазара на труда след майчинство, попадат под ударите на дискриминация. Икономическият субект не иска да инвестира в тях за квалификация и преквалификация, не ги включва в подобни курсове и търси начини, за да може да се освободи от тях. Тези дискриминационни елементи трябва да се премахнат от пазара на труда“, допълни Хюсеинов.
Последвайте ни
0 Коментара: