Дацов: Бюджетът ще гръмне рано или късно, големият въпрос е...
Никой не иска да си признае, че парите по Плана за възстановяване са отписани, изтъкна финансистът
"Всеки ден нещата изглеждат по-различни и препятствията за влизане в Еврозоната стават все по-големи. Към инфлацията се добавя бюджет, за който няма добро решение. Дори да се влезе в 3-те процента, цената, която трябва да се плати, има своето отражение. Няма данък, който да бъде вдигнат и да не повлияе върху инфлацията", заяви финансистът и бивш зам.-министър Любомир Дацов в предаването "Денят ON AIR".
Не трябва да прегряваме икономиката. Дори ако трябва да съкращавате разходи, допълнително ще пресирате икономиката. Резултатът за следващата година не изглежда добър, на мнение е гостът.
Коментирайки заплатите на военните, Дацов посочи, че от гледна точка на икономика и армия на глава от населението, ние сме с по-добри заплати от американската армия.
"Там парите отиват за подготовка, развитие на техниката, инвестиции в отбраната, в науката. Не трябва да правим стъпки към политика, която ще доведе до задълбочаване на проблемите. Това се получи заради едни 300 хил., които се изпариха от пазара на труда в България в последните 10 години. Между 200 и 300 хил. души нито работят, абсолютно са анонимни. В момента действително няма хора", обясни финансистът пред Bulgaria ON AIR.
2025 година е неопределена и с рискове, обърна внимание той.
"За следващата година е реалистично да се очаква около 7 млрд. лв. приход, и то ако бъдат изравнени ставките. 9 млрд. лв. биха се получили с вдигане на различни данъци. Автоматично влиза по закон уеднаквяването на ставката. Няма значение дали дупката е точно 18 млрд. лв. Проблемът е реален. Между 5 и 6% е дефицитът", подчерта Дацов.
Никой не иска да си признае, че парите по Плана за възстановяване са отписани, изтъкна финансистът и попита кой гарантира, че едно редовно правителство ще бъде по-добро от служебно такова.
"Бюджетът в последните 20 години се балансираше на ниво около 38% от БВП големина на публичните разходи. В момента вече се балансира на нива между 40,5% и 41% от БВП. Бюджетът ще гръмне рано или късно. Големият въпрос е отиваме ли към истинско дългосрочно вдигане на данъците. Не бих препоръчал на нито една партия да отива на такова решение", заяви още Дацов.
По думите му заплатите в БВП са с дял между 40 и 50% - ние сме като европейските държави. При ниския труд обаче растем с 200%, докато конкурентните пазари растат с 3%.
"Трябва основен ремонт на пазара на труда. Дори не можем да привлечем инвеститор, ние няма какво да му предложим", изтъкна Дацов.
Последвайте ни
Никой не иска да признае че сме фалирала държава и че Запада ни купи .
Дацов е един от найкомпетентните хора в България по въпросите на бюджета. Слушайте го.
Живее ЕВРОБУМАЩИНАТА.САТАНИСТИ ДОЛНИ,ДА ПУ.НЕТЕ ДАНО МАМА ВИ ДЕ...А ОТВРАТИТЕЛНА!
За кой ли път ни плашат с това твърдение но реално пренасочват и извъртат. Например изкривената пенсионна система реално е една черна каса, от която удобно се източват много пари. С голямото увеличаване опитаха да пренасочат потока по предназначение и към ощетяваните години наред. Но корупцията все още е твърде голяма и е пуснала корени на високо ниво в институциите.
крайно време е да се вдигне данък собстненост,който в момента работи за богатите,но глупав народ ето резултата,мизерен,евтин животчестито,