Миналата седмица имаше още едно събитие, което е важно от гледна точка на дедоларизацията на световната икономика. Индия за първи път закупи един милион барела петрол от Обединените арабски емирства, като плати за доставката в национална валута, съобщава турското издание Dünya.

Така Индия вкара още един гол във „вратата“ на долара, се казва в материала (превод на „ИноСМИ“). В крайна сметка, като правило, повечето транзакции със стоки по света се плащат в американска валута.

Индия е третият по големина вносител и потребител на петрол в света. В двустранната търговия Индия и ОАЕ решиха да използват национални валути, за да намалят транзакционните разходи при обмена на долари.

Дедоларизацията започна да набира скорост, след като САЩ наложиха финансови санкции срещу Русия. По-специално, държавите от БРИКС станаха много по-склонни да използват национални валути в транзакциите.

Има достатъчно причини за дедоларизация. Въпросът е в прекомерната зависимост от една валута - тоест долара. Проблеми могат да възникнат поради промени в паричната политика на САЩ, възможни санкции и ограничения от тяхна страна.

Геополитическите конфликти, провокирани от Съединените щати или в които те участват, доведоха до увеличаване на напрежението в отношенията между САЩ и други държави. А някои държави са много по-малко склонни да използват долара в своите търговски и финансови транзакции .

Китай все повече насърчава използването на своята валута като алтернатива на долара. И освен това, за тези, които търсят алтернатива на долара, криптовалутите са много привлекателни.

Разбира се, процесът на дедоларизация тепърва набира скорост . Трудно е за няколко години да се очаква промяна в системата, която се развива от десетилетия. Тенденцията обаче е доста очевидна, за нея се говори като за напълно обективен процес.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук