• Райфайзенбанк е първата българска банка, която се възползва от подкрепата на Европейския гаранционен фонд
  • Банката ще отпуска кредити при облекчени условия
  • Европейския гаранционен фонд е подкрепен от България и останалите страни членки на ЕС

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) и Райфайзенбанк (България) ЕАД подписаха ново гаранционно споразумение в размер на 85 млн. евро за подкрепа на българските малки, средни и междинни предприятия (с по-малко от 500 служители). Гаранцията е подкрепена от Европейския инвестиционен фонд.

В рамките на споразумението, компаниите ще имат достъп до финансиране със 70% гаранция за всеки нов кредит, която е осигурена от ЕИФ. Максималната сума на кредита е 7.5 млн. евро, а срока за кандидатстване до 31 декември 2021 г.

Алан Годар, главен изпълнителен директор на ЕИФ отбеляза: “Пандемията COVID-19 оказа тежки последици върху малките и средни предприятия в целия Европейски съюз. Групата на Европейската инвестиционна банка и страните членки създадоха Европейския гаранционен фонд (ЕГФ), за да смекчат икономическото въздействие върху тези компании и да им помогнат да продължат своя растеж и развитие в средносрочен и дългосрочен план. Първата операция в рамките на ЕГФ в България ще осигури на малките, средни и междинни компании необходимото финансиране при по-благоприятни условия. Щастливи сме да продължим дългогодишното си партньорство с Райфайзенбанк в подкрепа на българската икономика в тези трудни времена.“

Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ, коментира: „Първата сделка с българска банка в рамките на Европейския гаранционен фонд е отлична новина за българската икономика. Искам да благодаря на нашите партньори в Райфайзенбанк, че постигнаха този важен етап с нас. Това се случва след рекордна година, в която ЕИФ ангажира около 328 млн. евро за нови операции, което се очаква да отключи 1.8 млрд. евро за малките и средни предприятия в България и по-голямата част от тази сума ще подпомогне тези, които пострадаха най-много от пандемията. Нашата финансова подкрепа спомага за подобряване на живота на хората и запазване на работни места, като същевременно играе важна роля за стимулирането на икономическото развитие в България по време на пандемията. Уверявам ви, че сме готови да подкрепяме малки и средни компании за създаване на работни места и просперитет в цяла България.

Оливер Рьогл, главен изпълнителен директор на Райфайзенбанк каза: “Благодарение на отличното ни партньорство с ЕИФ, от началото на пандемията подписахме споразумения за над 380 млн. евро свеж капитал за подкрепа на българските предприятия, засегнати от кризата. На тях, Райфайзенбанк предоставя широк спектър от финансови продукти при облекчени условия.”

***
Европейският гаранционен фонд (ЕГФ) е създаден от България и други страни членки за защита на компаниите, пострадали от кризата с COVID-19. Използвайки гаранции от близо 25 млрд. евро, ЕГФ дава възможност на ЕИБ и ЕИФ бързо да предоставят заеми, гаранции, обезпечени с активи ценни книжа, капитал и други финансови инструменти, достъпни предимно за малки и средни предприятия. ЕГФ е част от пакета за възстановяване на Европейския съюз, чиято цел е да осигури общо 540 млрд. евро за стимулиране на сектора на здравеопазването и другите части на икономиката на ЕС, които са най-силно засегнати.

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) е част от Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Основната му мисия е подкрепа на европейските микро, малки и средни предприятия, като им помага на достъпа до финансиране. ЕИФ проектира и развива инструменти за рискови капитали, капитал за растеж, насочени  към този пазарен сегмент. В тази си роля, ЕИФ подкрепя целите на ЕС за иновации, изследвания и развитие, предприемачество, растеж и заетост.

Райфайзенбанк (България) е основана през 1994 г. като първата чуждестранна инвестиция на „зелено“ в българския банков сектор. 100% от капитала на Райфайзенбанк са собственост на Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (РБИ). РБИ приема както Австрия, където е водеща корпоративна и инвестиционна банка, така и Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за свой вътрешен пазар. 13 пазара в региона са покрити от дъщерни банки. Около 46 000 служители обслужват 16.8 милиона клиенти чрез близо 2000 офиса, голямата част от които са в ЦИЕ.