Тенденцията от края на миналата година се запази и се развива, а вече ядем и по-евтини зеленчуци. Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.

"2024 г. е по-добра климатично от предходната и на практика влизаме в зоната на ценова нормалност. На този етап има спад на цените на плодовете и зеленчуците, включително заради добрата реколта", констатира Иванов в сутрешния блок на bTV.

"Единствено лимонът и чесънът остават по-скъпи. При банана цената е същата, ягодата е малко по-скъпа от миналата година. Всичко останало е надолу - домати, краставици, особено краставиците", обясни Иванов.

Това е характерно за тези стоки, защото са бързо развалящи се.

"Хората предпочитат да купуват българския домат, той има много по-вкусни качества. България може да храни между 30 и 40 милиона души, правила го е, макар сега вече да не е така.

Повечето от вносните домати са по-регулярни сортове, имат по-малко разходи по отглеждането, поддават се на повече машинна обработка и са по-ниско качество", обясни той.

"При свободна пазарна икономика няма как да се ограничи вноса, това може да стане с повишаване на конкурентоспособността, качеството и количеството, които да обезсмислят вноса", обясни той.

"При ориза цените се покачват заради фактори, свързани със световното предлагане. Има връзка с това какво яде Индия и Тихоокеанския басейн и какви са реколтите там.

Олиото тръгна надолу още от средата на 2023 г. След пиковите цени отидохме много надолу, макар сега да имаме раздвижване. Има раздвижване и с цената на пшеницата, което е добре за нашите производители", обясни Иванов.

"Над 10% по-ниска потребителска кошница може да бъде подбрана от хората в сравнение с миналата година", посочи още той.