Всеки български гражданин, както и всеки гражданин на друга държава членка на Европейския съюз, или на друга държава страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария, който търси работа, може да се регистрира в териториалното поделение на Агенцията по заетостта (в дирекция „Бюро по труда), пише Pariteni.bg.

Всички търсещите работа лица имат право да се регистрират в Бюрото по труда по една от следните групи: безработни; заети; учащи се, които желаят да работят през свободното си от учене време;

Лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България, лица, получаващи професионална пенсия за ранно пенсиониране, пенсия за старост в друга държава или пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер, които не работят.

При регистрацията лицето декларира статуса си. След регистрацията за него възникват съответните права и задължения, регламентирани в закона, а при промяна в декларираните обстоятелства то е длъжно в срок 7 работни дни от промяната да уведоми някое от поделенията на Агенцията по заетостта.

Законът определя изисквания, които лицата следва да спазват, докато са регистрирани като търсещи работа. В практиката често се случва тази регистрация да бъде прекратена по една или друга причина, а самите лица да търсят възможности да се регистрират отново. В подобни ситуации, лицата се сблъскват с допълнителни изисквания, които се различават от тези при първоначалната им регистрация.

Какви са възможностите за възстановяване на регистрация в Бюрото по труда, след като тя бъде прекратена, отговаря д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право.

Когато регистрацията е прекратена поради „виновно“ основание, тя се възстановява при представяне на доказателства за наличието на уважителни причини. Съгласно закона „уважителни причини“ са:

Задържане от органите на властта; явяване в съд или друг държавен орган; участие във военноучебен сбор или преподготовка, заболяване и други, удостоверени с официален документ, за които ръководителят на поделението на Агенцията по заетостта е уведомен своевременно.

Регистрацията на безработните лица се възстановява при представяне на доказателства за наличие на уважителни причини в срок 7 работни дни от отпадането на уважителната причина.

Когато регистрацията на лицата е прекратена на основание „започване на работа“, но не е възникнало трудовото правоотношение, тя също се възстановява. Работодателят е длъжен да предостави на всяко лице трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомление, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.

Работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в 7-дневен срок от предоставянето на договора и копие от уведомлението, освен ако страните са уговорили друг срок.

Трудовото правоотношение се смята за невъзникнало, когато лицето, сключило трудов договор, не постъпи на работа в този срок. В случая регистрацията се възстановява при деклариране на обстоятелството „непостъпване на работа“ от лицето.

Регистрацията на търсещите работа лица се възстановява след представяне на документ за самоличност и лично подаване на заявление-декларация до директора на дирекция „Бюро по труда“.

Справка:

чл. 20, ал. 3-9 от Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ)

§ 1, т. 26 от Допълнителните разпоредби на ЗНЗ

чл. 16, ал. 1-8 от Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта (ППЗНЗ).

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук