Експерти: До 2 г. иде нов световен ужас пак плъзва от Китай
Според тях страната ще стане първата плочка в доминото на глобалната финансова система, която ще падне
Рисковете на китайския пазар не се оценяват достатъчно, в близките две години може да се стигне до глобална финансова криза, чиято начална точка да се окажe именно Китай. За това предупреждават германски икономисти, цитирани от "Дойче Веле".
"Много неща показват, че Китай ще стане първата плочка в доминото на глобалната финансова система, която ще падне. Трябва да се подготвим за това.
И трябва да предприемем стъпки, за да направим германската икономика по-устойчива на финансови рискове" - този настоятелен апел бе отправен от председателя на Института за икономически изследвания (DIW) Михаел Фрацшер от страниците на "Ханделсблат".
Икономическият ръст на Китай спада
Фрацшер не е първият експерт, който предупреждава бизнесмените и политиците в Германия за нарастващата опасност от сериозна финансово-икономическа криза в Китай. А интересът на германците към темата е напълно разбираем: Китай е вторият най-важен експортен пазар за Федералната република.
Също в "Ханделсблат" в началото на 2022-а се появи голяма статия с множество оценки на експерти от различни страни. В нея те изброяват петте основни риска за китайската икономика: криза на пазара на недвижимите имоти, конфликт със САЩ, постоянни локдауни заради коронавируса, растяща намеса на държавата в бизнеса на високотехнологичните компании, както и снижаване на икономическия прираст, заплашващо стабилността на цялата система.
Сходни изводи за китайския пазар се съдържат и в анализ на Германската външно-търговска централа Germany Trade & Invest (GTAI), публикуван през ноември 2021-а под заглавието "Богатите години в Китай приключиха".
Но преди Марсел Фрацшер никой в Германия не е предупреждавал толкова настоятелно за опасността, свързана с Китай - и то не само от застой в конюнктурата, а и от мащабна криза, която на принципа на доминото да повлече след себе си икономиките на някои развиващи се страни, а по-нататък да прерасне и във всеобща финансова криза.
Evergrande е само върхът на айсберга
През есента на миналата година международните медии, пишещи за фактическия крах на китайския гигант от пазара на недвижимите имоти Evergrande, постоянно правеха паралели с банкрута на американската банка "Лемън Брадърс".
А това събитие се смята за начална точка на световната финансово-икономическа криза от 2008/2009 година. Само че сравнението бе използвано тогава от журналистите повече като илюстрация за мащабите на случилото се, отколкото като прогноза.
А германският икономист Фрацшер се осмелява да направи тъкмо прогноза. Той обръща внимание на натрупващите се в много страни с развиващи се икономики финансови и дългови проблеми и предупреждава, че в близките две години това може да доведе до глобална финансова криза, чиято начална точка да се окажe именно Китай.
Градът-призрак Рушан - в Китай кварталите, в които не живее никой, стават все повече
Фрацшер твърди, че предотвратеният от правителството и централната банка колапс на Evergrande е само върхът на айсберга. Покрай десетилетния бум на пазара на недвижимите имоти и големи инвеститори, и многобройни китайски домакинства са натрупали огромни дългове. Същото се отнася и за и редица държавни предприятия.
Фалитите на големи държавни компании в Китай са неизбежни
Засега властите в Китай успяват да удържат положението, включително благодарение на наличието на големи парични резерви, на натиска над банковия сектор и на контрола над движението на капиталите, ограничавайки изтичането им зад граница.
"Въпреки това в Китай може да настъпи момент, когато големите проблеми във финансовата система на страната вече няма да могат да се прикриват, а ще трябва те да се решават. Тогава банкрутът на големите концерни от пазара на недвижимите имоти, на някои държавни банки, както и закриването на многобройни държавни концерни ще станат неизбежни", предрича Фрацшер.
Търговските конфликти със САЩ и Европа могат значително да влошат финансово-икономическите проблеми на Китай. А ако се потвърди, че "двете китайски ваксини не защитават никак или само в малка степен от Омикрон и другите варианти на вируса, съвсем скоро може отново да се стигне до временното затваряне на фабрики и търговски маршрути, както през пролетта на 2020-а", пише германският експерт.
Това пък неизбежно ще доведе до нови мащабни нарушения във веригите за доставки на стоки в света. Всички тези проблеми засега остават подценени в Германия, смята директорът на Института за икономически изследвания (DIW) Михаел Фрацшер. Затова и счита за свой дълг да бие тревога.