Токсични водорасли в Черно море уплашиха експертите в съседна Румъния. Те предупреждават любителите на миди и рапани, които сами хващат деликатесите, че част от популацията им може да е замърсена.

Междувременно властите в страната решиха да забранят добива на тези морски дарове, съобщава румънската медия Digi24.

Пробите, взети от специалистите от Ветеринарно-санитарната дирекция в Констанца, установили повишено ниво на токсичност на водата. Те веднага са сигнализирали властите, които са предупредили населението за опасността, която представлява консумацията на миди и рапани.

След това събирането на тези морски дарове беше забранено, а някои крайбрежни зони бяха затворени Въпросните затворени зони са 3 и 4 на Черно море, т.е. започвайки от Мангалия, която е близо до България, и стигайки до Нъводари. 

Токсичността е предизвикана от определен тип водорасло. Анализите ще бъдат повторени, но до получаването на резултатите е забранено събирането на морски дарове. Тези, събрани между 23 май и 3 юни, са забранени за продажба. 

Специалистите предупреждават, че токсините, които могат да причинят алергии и респираторни проблеми, могат лесно да достигнат до човешкото тяло чрез риба или морски дарове, които се хранят с подобни микроскопични растения.

В момента единственият район, където могат да се събират миди, е район 2, тоест този, който започва от Мидия и стига до Тулча.