Проведохме кратък разговор с изпълнителния директор на ТЕЦ Бобов Дол инж. Емил Христов, който ни разказа за посоката, в която са избрали да се развива дружеството.

- Европа налага отказа от използването на въглищата за добив на енергия в следващите години. Имате ли план, какво ще правите или просто ще затворите?

- Няма да допуснем затварянето на ТЕЦ Бобов Дол. Наш ангажимент е да запазим работните места на служителите и работниците в дружеството, както и в мините, които са изцяло зависими от дейността ни.

За да отговори на европейските политики, ТЕЦ Бобов Дол разработва целенасочена и дългосрочна политика по отношение на заместването на въглищата с нови горива. Целите, които сме си поставили са свързани изцяло с европейските зелени политики.

- Избрахте ли горивата, които ще гарантират бъдеще за ТЕЦ Бобов Дол?

- Не на 100%. Работим по различни варианти и ги анализираме. В началото решихме да заменим малка част от въглищата с т.нар. РДФ, но поради негативните нагласи на местното население, решихме да спрем реализацията на това намерение. В момента притежаваме разрешение за използване на биомаса в енергийния микс.

- В какво съотношение са биомасата и въглищата в момента?

- Според комплексното ни разрешително имаме право около 20% от горивния ни микс да е биомаса.

- Това не е ли твърде малко?

- Ние сме едва в началото. Целта ни е след години да заменим изцяло въглищата с по-екологични горива, още сме в началото на промяната.

- Какви са предимствата на биомасата пред въглищата?

- Биомасата като гориво за производство на енергия има ниски нива на въглеродни емисии и притежава отлични емисионни показатели. Внедряването на биомаса води до ограничаване на емисиите от парникови газове в резултат от редуциране на използваните количества изкопаеми горива.

- Това Вашето мнение ли е? Европа приема ли за биомасата за екологично гориво?

- Биомасата е доказало ефективността си биогориво и се причислява към възобновяемите източници на енергия. Плановете на ТЕЦ Бобов Дол за поетапно преминаване към екологични източници на енергия ще допринесат за осъществяване на гладкия преход на България към по-чиста и нисковъглеродна икономика. С използването на нови биогорива с ниски нива на въглеродни емисии, дружеството ще постигне положителен ефект от икономическа, екологична и социална гледна точка.

- Кризата, породена от пандемията, ще се отрази ли на Вашите планове?

- Няма как да не се отрази. По-скоро бих казал, че до известна степен ще направи реализацията им по-бавна.