След 20 години потреблението на петрол ще е значително по-ниско, отколкото е сега, възобновяемите енергийни източници и природният газ ще заемат около половината от производството на енергия, а цената й ще се понижи драстично. Това обаче няма да е достатъчно, за да бъдат постигнати заложените цели за борбата с климатичните промени, показва проучване на норвежката консултантска компания DNV GL Group, цитирано от Bloomberg, пише Профит бг.

Пикът на петролното потребление в световен мащаб се очаква да бъде достигнат през 2023 г., а общата енергийна консумация ще достигне върховото си равнище 12 години по-късно. След това те ще започнат да се понижават, но през 2035 г. средната температура на планетата вече ще се е повишила с 2.6 градуса по Целзий, показва проучването.

Това би било с 0.6 градуса над лимита, заложен в Парижкото споразумение. Според учените, това е праг, който не трябва да се преминава, ако човечеството иска да избегне евентуалната климатична катастрофа, която би застрашила живота на планетата.

За да постигнати заложените климатични цели, националните и регионалните правителства ще трябва да приложат допълнителни мерки, включително и да направят емитирането на парникови газове в атмосферата много по-скъпо. Това ще стимулира индустрии, като въглеродното съхранение, и ще задвижи развитието на възобновяемите енергийни източници, смята изпълнителният директор на DNV GL Group Реми Ериксен.

Не всички прогнози в изследването на компанията обаче са толкова мрачни. Електрификацията на световната енергийна система се движи с ускорени темпове, като до средата на века се очаква електричеството да задоволява 45% от всички енергийни нужди на планетата.

По-голямата част от тази енергия ще се произвежда от вятърни и слънчеви инсталации, чиято цена непрекъснато се понижава заради технологичните нововъведения.

Освен това общото потребление на ток, като процент от глобалния вътрешен продукт, ще се понижи до 2050 г., прогнозират още експертите. Към средата на столетието 3.1% от БВП ще се харчат за енергийни нужди, в сравнение с отчетените 5.5% през 2016 г.

Подобряването на енергийната ефективност стои в основата на този процес, тъй като в системите, базирани на електричеството, загубите на енергия са значително по-малко, отколкото при въглищата и останалите изкопаеми горива.

Повишаването на ефективността е толкова сериозно, че дори населението на Земята да нарасне с два милиарда души, общото енергийно потребление ще започне да се понижава след 2035 г. Прогнозите на DNV GL Group сочат, че през 2050 г. на планетата ще живеят 9.2 милиарда души, в сравнение със 7.2 милиарда към момента. 

Няма да има сектор от икономиката, който да не бъде засегнат от тези промени, предупреждават експертите. Но дори и най-замърсяващите индустрии имат шанса да спечелят от тях.

Големите петролни компании, например, които досега бяха отговорни за една огромна част от парниковите емисии, ще могат да се възползват от наближаващата доминация на природния газ. Вероятно той ще се превърне в най-големия енергиен източник още през 2026 г. и ще продължи да играе тази роля поне през следващите три десетилетия.

Интегрираната структура на водещите енергийни компании ще им позволи да бъдат ключови играчи и при изграждането на сложните проекти, като офшорните вятърни централи например, смятат анализаторите на DNV GL.