Спад на азиатските индекси в началото на седмицата, като инвеститорите масово се обърнаха към активи убежища, след направените тестове на водородна бомба от страна на Северна Корея.

Най-големи понижения бяха отчетени на борсите в Япония и Сеул, докато японската йена и швейцарският франк поскъпнаха в ранната търговска сесия. Повишение се наблюдава и при златото, докато фючърсите на щатските индекси са оцветени в червено, което предполага търговия на негативна територия днес.

Част от инвеститорите предпочитат в момента да държат кеш като по-голям процент от портфейлите си. Такъв е примерът с AMP Capital, управляващ около 110 млрд. долара, по последни данни. Мениджърът на фонда Надер Наейми заяви пред Bloomberg, че в момента около 30% от портфейла са парични средства.

Какво се случва на пазарите в момента? 

Японският Topix губи 1% днес, след като по-рано през деня бе на минус от 1.2 на сто, докато южнокорейският Kospi се понижава с 0.8 на сто. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита най-голямия си спад от началото на август, след като бележи загуби от 0.5 на сто.

На отрицателни територии се търгуват още индексите в Хонконг, Китай, Филипините и Индия.

През настоящата седмица, или по-точно в четвъртък, ще се проведе среща на Европейската централна банка. Президентът й Марио Драги се очаква да изрази опасенията си от скъпото евро, но по всяка вероятност няма да сподели подробности около програмата за иконономически стимули.

Очакванията на пазарните наблюдатели са, че следващите промени по програмата ще бъдат обявени през октомври или дори декември.

Единната европейска валута стартира седмицата с ръст от 0.2 на сто спрямо щатския долар, до 1.881, докато йената се оскъпи с 0.4 на сто, до 109.82 за един щатски долар. Смятаната също за валута убежище швейцарски франк също нарасна с 0.4 на сто рано днес.

Златото добави днес 0.6 на сто, до 1332.91 долара за тройунция, след като през изминалата седмица поскъпна с 2.5 на сто. Месец август пък бе най-успешен за благородния метал от януари насам.

Настоящата стойност на златото е най-високата, наблюдавана в последните 10 месеца.

Петролът сорт Брент отчете спад от 29 цента, до 52.46 долара за барел, докато американският лек суров петрол добави 14 цента, до 47.43 долара за барел.