Ето колко са хората у нас, които стоят без работа години наред
Като една от мерките, които се предприемат за справяне с този проблем – съвсем скоро предстои да бъде подписано Национално рамково споразумение между три министерства – социалното, на здравеопазването и на образованието и Националното сдружение на общините. Целта е със съвместни усилия на различните институции според компетенциите и възможностите им да се решават проблемите на продължително безработните, които са обект на социално подпомагане – от намирането на работа до осигуряване на жилище.
От началото на годината действат и редица нови услуги, които се предоставят от Центровете за заетост и социално подпомагане, които са общо 73 в цялата страна.
По данни на Агенцията по заетостта към 31 юли 2018 г. продължително безработните, регистрирани в бюрата по труда, са 62 591 души. Главният експерт в Главна дирекция „Услуги по заетостта“ в агенцията Весела Верянова каза, че те са 3,7% от общо регистрираните безработни. По думите ѝ, най-голям е броят на продължително безработните лица в област Благоевград, а най-малко те са в София - град.
От 2016 г. страната ни, като член на ЕС, има препоръка за сключване на т.нар. Споразумение за интеграция в заетост на продължително безработните. От 1 юни 2018 г. са предприети действия и е започнало сключването на такива споразумения между 12-ия и 18-ия месец от продължителната безработица на всеки един от тези хора. Услугата е въведена във всички 73 центрове за заетост и социално подпомагане, които са изградени в цялата страна.
Целта на тези услуги е по-ефективна подкрепа на тези хора за преодоляването на различните препятствия, които те срещат при търсенето и започването на работа. Само за първия месец от въвеждането на тази услуга са сключени над 6500 споразумения с безработни, като 650 са постъпили на работа, а близо 300 са насочени към услуги от други институции.
Последвайте ни
0 Коментара: