Икономическият министър каза влизаме ли в Шенген и обяви рекордни инвестиции
Близо 7 млрд. лв. са инвестициите за първите 10 месеца на годината, над 50% в сравнение със 2022 година
Разговорите продължават до последния момент. България има ясна позиция, че трябва да има ясна дата, на която България и Румъния ще се присъединят към Шенген - първоначално въздушен и морски, и какви са условията, при които ще се присъединим пълноправно със сухопътните си граници.
Това коментира пред Нова тв министърът на икономиката Богдан Богданов по повод съобщение на сайта на румънското министерство на вътрешните работи, което е публикувало информация, че на 23 декември е било постигнато политическо споразумение с Австрия за това България и Румъния да влязат в Шенген с въздушни и морски граници от март 2024 г.
Ние сме изпълнили всички условия и тук не е въпрос на преговори, а да знаем точната дата. Обсъждаме в момента точните условия, при които България и Румъния ще се присъединят към Шенген със сухопътните си граници и те трябва да са ясни отсега, заяви министър Богданов.
Това в момента са комплексни преговори, Шенген е ключов приоритет за правителството и няма място за отлагане. България ще стане част от Шенген, защото е изпълнила всички критерии, трябва да се отчете всичко, постигнато от правителството за тези месеци, коментира министърът. Най-добрият вариант за България е да имаме едно гласуване сега, с много ясни условия, допълни той.
Българската икономика се развива добре, въпреки предизвикателствата, през които трябва да минава. Но в момента виждаме рекорден ръст на преките чужди инвестиции - близо 7 млрд. лв. са инвестициите за първите 10 месеца на годината - над 50% в сравнение със същия период на 2022 г., коментира министър Богданов.
Инвестиция за 600 млн. евро се чака в първите дни на 2024 г. - ще се произвеждат компоненти за електромобили. Но министърът отказа да разкрие повече подробности.
Но това е допълнителен сигнал, че българската икономика се развива и инвеститорите вярват на България. В последните месеци са били одобрени няколко други приоритетни проекти, 4 от които в Северна България - свеж ресурс в икономиката ни и нови работни места.
България ще предоставя помощ за такива инвестиционни проекти до максимално разрешените прагове от страна на ЕК, категоричен бе министърът.
Става въпрос за процент държавна помощ на база капиталовите разходи - в зависимост от региона - между 30 и 60% държавата може да предостави помощ, за да покрие инвеститорът капиталовите си разходи. Във Видин може да се стигне и до 60%.
Проблемът с работната ръка не е изолиран за България като цяло. Но е ключов и един от основните рискове за растеж на бизнеса. Затова бе улеснен достъпът до пазара на труда у нас за кадри от трети страни, обясни министърът.
Но не е въпрос само колко трябва да внесем, но и как да ги задържаме, защото 40-50% от тези кадри влизат тук, но впоследствие отиват да работят в друга страна от ЕС, обясни Богданов.
Зависи от секторите, но поне 100 хил. души могат да работят в България, обясни министърът. И даде пример със сектор туризъм, където и сега има кадри от трети страни.
В момента се разработва платформа, за да се ускори и дигитализира достъпът до пазара на труда.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: