Икономист: Оглеждайте се за инвестиции, парите се топят
Ако пазаруваме с карта, харчим повече отколкото при плащане в брой
Високата инфлация беляза отминаващата година. Хората посрещат разходите, но дали доходите им се увеличават?
Според доц. Григор Сарийски - икономист от БАН, се налага обществото да живее по-икономично. По думите му, хората трява да преразгледат дневното си меню, да уплатнят прозорците за да плащат по-малко за отопление и да се ползват по-малко готови храни.
Специалистът подчерта пред БНР, че когато пазаруваме с банкова карта, по-лесно харчим парите си, отколкото когато плащаме в брой.
По думите му, дългосрочното планиране е добро, но още по-добре е по-често да сверяваме финансовия си часовник.
"Ако само преди година ви бяха казали, че инфлацията ще изяде една пета от парите ви, нямаше да му повярвате, но това е факт – изтъкна икономистът. - Има периоди, когато прогнозите са по-трудни. Сега например не можем да кажем как ще се развие конфликтът в Украйна, не е ясно кой ще надделее с решенията за таван (ЕС) и под (Кремъл) при цените на руските горива."
Според доц. Сарийски, в сегашната среда е трудно и да се направят инвестиции, с които да "се спасят" спестяванията. В момента например, много е трудно да се намери недвижим имот, който да не е надценен.
Според експерта, ако през последната инфлационна година заплатата ви не е увеличена с една шеста, това означава, че реално е намалена. В такъв случай първото нещо, което трябва да направите, е да се пазарите с работодателя си.
Освен това, ако сте планирали дълготрайни активи или ремонти, не отлагайте. Добре е да се замислите за енергийната ефективност на дома.
В дългосрочен план икономистът препоръча като най-добри вложения инвестициите в образованието на децата, като се помисли кои специалности са перспективни.
„На по-малките деца не им давайте пари всеки ден - тогава те сами започват да си правят сметката“, отбеляза Сарийски.
Той подчерта, че към по-далновидното поведение трябва да се причисли и гласуването по време на избори. Да не гласуваме за политици, които са ни разочаровали или са се провалили при управлението на обществени финансови ресурси.
Факт е, че плащаме повече, че българите обедняват – допълни още икономистът. - Хубавото е, че навлизайки в рецесия, икономиката се очиства. И тепърва ще се откриват възможности за инвестиции.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: