"Присъединяването на нови членки до голяма степен ще вдигне престижа на самата еврозона, отколкото да вдигне нашия престиж като страна членка на Европейския съюз".

Това отбеляза за БНР икономистът Георги Вулджев:

"През годините всички преговори, които се водят между вече няколко правителства и европейските институции, конкретно Европейската централна банка, са много непрозрачни и не знаем на затворени врати какви разговори се водят, но в повечето случаи инициативата изглежда идва по-скоро отвън, отколкото отвътре, защото тук, вътре в България, това не е супер актуална политическа тема и сред по-голямата част от населението има лек скептицизъм по отношение на приемането на еврото.

За много европейски политици еврозоната е символ на мечтата за все по-голямата федерализация на Европейския съюз и единството на Европейския съюз".

"Еврозоната се поддържа жива, откакто се случи голямата евро криза между 2010 и 2014 година, всичките икономически проблеми, които много държави имаха тогава и продължават да имат до ден днешен.

Това, което държи идеята за този валутен съюз жива до ден днешен, е просто присъединяването на нови членки", добави още икономистът.