За трети пореден месец водещи инвестиционни банки понижиха своите прогнози за цените на петрола, изразявайки съмнение, че неотдавнашният спад на петролните складови наличности ще продължи и занапред. Прекомерните запаси на петрол, които оказваха солиден натиск върху цените на черното злато през последните три години, започнаха да спадат през последните няколко седмици, след като търсенето в САЩ нарасна, а в същото време производството на ОПЕК беше намалено, пише dir.bg.

Но някои анализатори твърдят, че този спад в запасите може би ще се преустанови по-късно през годината, тъй като производството на суров петрол в САЩ продължава да расте. Изследване в края на юли на “Уолстрийт Джърнъл“ сред 15 водещи инвестиционни банки показва, че очакванията им са за осреднена цена на петрола сорт брент от 53 долара за барел през настоящата година, като това представлява понижение с 2 долара спрямо аналогично проучване от юни. Банките също така прогнозират и по-ниска с един долар цена на американския лек суров петрол от 51 долара за барел.

Анкетираните финансови институции също така ревизират техните очаквания за следващата година, като вече очакват средна цена на петрола сорт брент от 55 долара за барел и за американския лек суров петрол от 53 долара за барел през 2018-а година, като и двете прогнози за с 2 долара под тези от месец юни. В сряда Енергийната информационна администрация (EIA) отчете, че американските петролни запаси са се понижили през последната седмица с 1,5 млн. барела, като това представлява техен спад за пета поредна седмица.

Складовите запази, държани от членовете на ОПЕК, пък са отбелязали понижение през май и юни, според последни данни на Международната енергийна администрация (МАЕ). Въпреки всичко това, нивата на складовите петролни запаси в света продължават да надвишават средните исторически нива, като това отчасти се дължи на нарастващият приток на суров петрол от разработваните американски находища.

Според EIA производството на петрол в САЩ през миналата седмица се е увеличило с 20 000 барела на ден до 9,43 млн. барела на ден, достигайки най-високо ниво от август 2015-а година и бележейки увеличение с близо 12% спрямо дъната от юни 2016-а година. Междувременно се вижда, че в Организацията на страните износителки на петрол, която през миналата година постигна споразумение за ограничаване на производството си с 1,5 млн. барела на ден, добивите на някои от членовете й са над договорените нива, тъй като те се опитват да компенсират по този начин бюджетните си дефицити.

Според агенция Ройтерс добивите на петрол в рамките на ОПЕК са нараснали през юли до най-високи нива за годината в резултат най-вече на повишаване на производството в Либия и Нигерия, които бяха изключени от споразумението на картела. Износът на суров петрол от ОПЕК през юли пък е нараснал с цели 370 хил. барела до 26,11 млн. барела. Добивите в Русия също остават високи, въпреки че и тя участва в сделката за ограничаване на производството. Най-големият руски производител “Роснефт“ посочи, че нейните добиви са нараснала през второто тримесечие с 11,1% спрямо година по-рано.

Според последното проучване на “Уолстрийт Джърнъл“, анкетираните инвестиционни банки очакват цените на петрола да останат под нивото от 60 долара за барел и през 2019-а година. Средните им прогнози са за цена на петрола сорт брент от около 59,60 долара за барел, като това представлява съществено понижение спрямо предходното проучване през юни, когато те посочиха, че очакват повишение на цените към 74 долара през 2019-а година. Низходящата ревизия на ценовите прогнози се дължи най-вече очакванията на банковите анализатори, че бумът в шистовата петролна индустрия в САЩ ще бъде в основата на дългосрочните перспективи пред цените на черното злато. Според тях намаляването на разходите при добивите на шистов петрол в САЩ заради въвеждането на нови технологии ще се разпространи и в останалата част на света. Днес фючърсите на петрола сорт брент с доставка през октомври се понижават с 0,71% към 51,61 долара за барел, а на американския лек суров петрол с доставка през септември - с 0,73% към 48,67 долара за барел, понижавайки се съответно с около 1,5% и с над 2% в рамките на отминаваща седмица.