В продължение на десетилетия Саудитска Арабия се смяташе за де факто лидер на ОПЕК, отразявайки нейната зависимост от петрола. 

Въпреки това амбициозният проект Saudi Vision 2030 сега изглежда дава плодове и Рияд не се чувства толкова зле засегнат от спада в производството и износа на петрол, както мнозина се страхуваха.

Според OilPrice Министерството на икономиката и планирането на Саудитска Арабия съобщи, че приходите извън петрола са достигнали 50% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Кралството през 2023 г., най-високото ниво досега.

Непетролната икономика на страната се оценява на 1,7 трилиона SAR (приблизително 453 милиарда щатски долара) при постоянни цени.

Миналата година инвестициите на частния сектор в кралството са нараснали с 57%, достигайки рекорда от 959 милиарда саудитски риала (254 милиарда долара).

Като цяло тези данни означават, че глобалната диверсификация на икономиката на Саудитска Арабия, залегнала в проекта Saudi Vision 2030, е започнала да дава резултати. 

За първи път в историята държава, която беше изцяло зависима от износа на петрол, постига успех в отдалечаването от приходите от суровини.

Основният акцент е върху възобновяемите енергийни източници и чистия водород, туризма и технологичната революция чрез драматични промени в средното и висшето образование. 

Производственият сектор също е в процес на преструктуриране. Петролната индустрия не избледнява, просто тя престана да бъде приоритет и се заменя с бъдещи тенденции.

Рияд дори пожертва растеж на БВП от едва 1% миналата година, но постигна напредък в изпълнението на програмата. 

Тази смела стъпка, обясняват експертите, може да бъде пример за други световни икономики, които зависят от износа на стоки, инструкция за ефективна диверсификация, за да се адаптират към променящите се условия на съществуване.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук