КНСБ поиска минималната заплата да бъде 730 лв, защото...
Данните сочат, че в цяла Европа само в Албания и Черна гора минималната заплата е по-ниска от тази у нас
На дискусионен форум за ограничаване на евтиния труд бяха оповестени данни, според които над 870 000 души в България получават възнаграждение колкото минималната заплата или близко до нея.
Данните сочат, че в цяла Европа само в Албания и Черна гора минималната заплата е по-ниска от тази у нас. В Северна Македония най-ниското възнаграждение е с 20% по-високо от това в България.
Хората на най-ниско възнаграждение у нас загубиха покупателната си способност през 2021 г. за първи път през последното десетилетие, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров: "Да, тези, които са работили на минимална работна заплата 2021 г. са загубили вече близо 1% от покупателната си сила, бидейки през цялата година на минимална работна заплата".
Очакванията на синдиката са официалната инфлация за декември миналата година да достигне 8% на годишна база в сравнение с последния месец на 2020 г. Ръстът на минималната заплата не води до спад на заетостта на нискоквалифицираните работници, категорични са в КНСБ.
Данните на синдиката сочат, че с най-ниското възнаграждение у нас могат да се купят едва 46 кг. сирене, в Румъния - 62 кг, а в Германия - 131 кг. , допълни директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любослав Костов: "Може българският работник на минимална заплата да си позволи значително по-малко основни стоки и услуги от първа необходимост, т.нар. „малоценни“ стоки спрямо тези други страни.
От КНСБ настояват през 2023 г. минималната заплата да достигне 50% от средната. По последни данни това съотношение е 44 на сто.
Последвайте ни
1 Коментара: