Стандартната великденска трапеза - нито бедна, нито обилна, тази година ще ни излезе малко под 140 лева. Съпоставено с лани, трябва да се бръкнем с 33 лв. повече за същите продукти, пише "Марица".

Изчисленията на системата за агропазарна информация (САПИ) включват обичайните за празника хранителни продукти: 2 кг агнешка плешка, кило дреболии, козунак, 20 яйца, боя за яйца, кило ориз, малко масло, бутилка ракия, още една 2-литрова бира плюс зарзават от пазара за прословутата великденска салата и няколко плода.

И още няколко дребни неща, сред които бутилка олио, което на дребно гони 6 лева. Сметката е правена за 4-членно семейство и от нея става ясно, че в топ 3 по скъпотия са Русе, Пловдив и Благоевград.


 
Ако сега разходът е точно 139.60 лв., а миналата година - 107,02 лв., във финансово безметежната 2020 г. Великденът е струвал едва 102.08 лв.

Изчисленията са средни за страната, като има чувствителни регионални различия. За Пловдив например цената на празничната трапеза е малко над средната, или 140,74 лв., като най-скъпо от изследваните градове плащаме за кило козунак 8.96 лв. средна цена и агнешка дроб сарма - 13 лв./кг. Зелената салата също ще ни излезе солено, защото четири марули излизат 5.60 лв., докато средно изчислената цена за страната е 5.32 лв.

Лош късмет е да се родиш в Русе. Иначе красив град, но да не влизаш в магазин!

За трета поредна година празничната великденска кошница за четиричленно семейство там е най-скъпа - 142 лв. Любопитно е, че в „малката Виена“, както шеговито наричат града заради неотменното челно място в класацията, средната работна заплата е 1337 лв. (за декември 2021 г.) и така областта се нарежда на седмо място сред 28-те области на страната.

Само за сравнение - считани за най-заможни и с най-висока средна месечна заплата софиянци ще платят за същата великденска 136,90 лв., или с петарка по-малко от русенци. Ще минат по-евтино и от пловдивчани. 
 
В сравнение с миналата година тук ще платим номинално с 32.17 лв. повече, става ясно от сравнение с предишното подобно изчисление на САПИ. За 2 кг агнешка плешка ще платим сега 39.60 лв. при 32 лв. лани. 6.60 лв. е кората с 20 яйца при 5.80 лв. миналата година.

Козунакът пък миналата година е бил 7,45 лв./кг при близо 9 лв. сега. И така нататък, няма смисъл да изброяваме в детайли, понеже
няма нито един продукт, който да е поевтинял.

В последната година производители и търговци се гърчат в схватката на скъпия борсов ток, ценовите подскоци на горивата, по-скъпите суровини и материали и по-високи разходи за всякакви странични услуги. Инфлацията на годишна база за месец март достигна рекордни нива от 12.4%.

В икономическата теория се счита, че инфлация на нива между 1 и 3 процента е "здравословна". Нашата в момента обаче е плашеща за огромна част от домакинствата, защото дори и в най-оптимистичния вариант - работодателят да увеличи заплатите, то това в масовия случай не може да компенсира ръста на цените.

Обикновено става дума за до 10%, и то главно в обществения сектор. Анализаторите усилено говорят за отрицателен ръст на доходите. Което ще рече, че на теория го има, но по никакъв начин няма да се усети по джоба.

Конкуренция на колонката: 20 ст. разлика на литър при бензин А95
 
Голямото пътуване за Великден ще се състои на цени на бензин А95 около 3 лева, а на дизела - 3.11 лв. средно. А95 може да се зареди с разлика от 20 стотинки на литър в зависимост от бензиностанцията, като най-евтиният е 2.78 лева за литър, а най-скъпият - 2.99 лева.

Ножицата при дизела е по-малка - най-евтиният е 2.99 лв., а най-скъпият - 3.15 лв. Газта закова средно на 1.60 лв., а метанът стана най-скъпото гориво. Средната цена е 3.26 лв.

Това сочат данните от специализирания сайт fuelo.net. Така, за щастие, не се оправдаха песимистичните прогнози, че горивата ще стигнат 4 и дори 5 лв. за литър преди светлия празник. Припомняме, че това е практика и в по-спокойните времена - цените дръпват с по-малко преди празници и струпване на много почивни дни и през лятото заради активното пътуване.

Според графиките на платформата през последната седмица при бензин А95 цената е замръзнала, а за месец назад поскъпването е с едва 5 стотинки на литър.

Движението при цената на дизела обаче е доста по-динамична - за седмица 2 стотинки отгоре, а за месец - 16 ст. на литър. Като цяло обаче цените на горивата се успокоиха след истерията около 3 март, когато опашки пред бензиностанциите ни върнаха в соца. Служителите на бензиностанциите все пак усещат по-рехаво потребление.

„При сегашните тарифи потреблението е драстично свито, а ако горивата скочат над 4 лв., транспортът би замрял”, смята Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация.