"България е в деликатно положение. Зелената сделка ще отличи богатите държави от бедничките. Богатите са направили преструктурирането, а Източна Европа още е на въглища и ще трябва да плаща.

Очаквахме Министерството на енергетиката да направи план за преструктуриране, за намаляване на разходите и оптимизиране на работниците. Изненада ни единодушното решение в Народното събрание, което рядко става. Всички са гласували единодушно за някакво социалистическо решение да се подпомогне ТЕЦ "Марица Изток 2".

Това мнение изрази в ефира на Нова телевизия бизнесменът и зам.-председател на БТПП Красимир Дачев.

Експертът подчерта, че ТЕЦ "Марица Изток 2" е много по-малко ефективна, защото е държавна и не е преструктурирана. 

"Ако ТЕЦ-ът произвежда енергия на 100 лева, ще печели и няма да внасяме от чужбина. За сравнение ТЕЦ "Марица Изток" 1 с 0,4 работника прави един мегават, ТЕЦ "Марица Изток" 2 с три и половина. Тя работи от 30% до 50% от капацитета си. Теоретично не може да бъде ефективна, тъй като не работи непрекъснато. 

Всяка година "ТЕЦ 2 генерира между 150 и 200 милиона загуби. Ние се радваме вече, когато внасяме ток, което няма нищо общо с целта и създаването на тези ТЕЦ-ове", подчерта Дачев.

"Това решение е една слепота, никаква визия за бъдещето. Имаме нерационален подход и временно решение, което не е решение, а увеличава проблемът. Близо милиард ще станат загубите годишно от такива "упражнения", като това", заяви още зам.-председателят на БТПП.

"Много е деликатна цялата работа. По начина, по който се процедира, няма да стане. Това трябва да тръгне от самия сектор и министерството на енергетиката, тъй като създават дупка в бюджета. 

Страшното е, че депутатите единодушно са решили нещо, което е пълен социализъм. Те не помагат на сектора, това е една голяма пречка", заключи бизнесменът.

Припомняме, че вчера работодателските организации, обединени в Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов във връзка с решението на НС за ТЕЦ „Марица Изток 2“.

Бизнес организациите възразяват категорично срещу „спасяването“ на „ТЕЦ Марица Изток 2“.

По думите на бизнеса това са непазарни практики от периода преди 1989 г., против европейските политики и забавящи икономическия растеж на България.