Най-старият американски производител на оръжия Remington Outdoor Co подаде молба за защита от фалит в опит да преструктурира задълженията си и да постигне споразумение с кредиторите, съобщава Ройтерс. Компанията изпитва сериозни финансови затруднения на фона на нарастващия обществен натиск за затягане на контрола върху разпространението на огнестрелни оръжия отвъд Океана. 
 
Remington Outdoor e холдингова структура, под чиято шапка оперерират марките Remington, Bushmaster, DPMS и Marlin. Според изпълнителния директор Стивън Джаксън продажбите са се понижили значително през последната година и дружеството изпитва затруднения с покриването на дълговете към своите кредитори. 
 
През февруари тази година компанията обяви, че е намалила общите си задължения с 950 милиона долара, като прехвърли контрола и управлението на кредиторите. Ръководството очаква сделката и цялата процедура по обявяването на банкрута да приключи до 3 май. 
 
Фондът за частни инвестиции Cerberus Capital Management LP, който в момента е мажоритарен акционер в холдинга, ще загуби собствеността си, а основните кредитори, сред които по информация на Ройтерс са Franklin Templeton Investments и JPMorgan Asset Management, ще преобразуват вземанията си в акции на компанията. 
 
Споразумението обаче е било подписано преди инцидента в училището в Паркланд, Флорида на 14 февруари, когато въоръжен тийнейджър откри стрелба и отне живота на 17 души. Случаят предизвика масови протести и искания за затягане на контрола за разпространение и продажба на оръжия в САЩ. Някои търговски вериги и производители вече взеха мерки и въведоха по-строги регулации. 
 
Според Ройтерс, засега не е ясно дали кредиторите на Remington ще запазят участието си в сделката или ще препочетат да не участват, съобразявайки се с обществените настроения. Източници, близки до преговорите, споделят че цената е изключително изгодна, тъй като задълженията ще се преобразуват в акции на цена от 25 цента за долар. 
 
Това не е първият опит на Cerberus Capital Management LP да се раздели със своето участие в Remington Outdoor. Проблемите започнаха още през 2012 година, когато при друго нападение в началното училище "Санди Хук" в Кънектикът бяха убити 20 деца и шестима възрастни, а използваното оръжие беше производство именно на холдинга Remington Outdoor, който по това време още се казваше Freedom Group. Тогава Cerberus Capital не успя да намери купувач на акциите, а междувременно семействата на загиналите продължават да водят дела срещу компанията. Един от техните адвокати заявява пред Ройтерс, че не очаква евентуалният й фалит да окаже някакво влияние върху изхода на съдебните процеси. 
 
Оръжейната работилница Remington Arms Company, която днес е част от холдинговата структура, е основата през 1816 година от Елифалет Ремингтън в селцето Илиън край Ню Йорк. Компанията е най-старият производител на оръжия в САЩ, като претендира и за друга титла - най-старата фабрика в страната, която все още произвежда оригиналния си продукт. Тя може да се похвали и с доста по-широко търговско представителство зад граница от своите конкуренти - продуктите й се продават в над 60 държави. 
 
Оръжията на Remington присъстват и в спомените за българската история. У нас са запазени образци от Руско-турската война през 1877-1878 година. Тогава Египетският корпус на Османската армия е въоръжен именно с пушки Remignton, които днес се пазят в Регионалния военноисторически музей в град Плевен.