Необслужваните лизингови договори са нараснали 5 пъти за година. През март 2008 г. делът им е бил 1.7%, сега той вече достига 8.6%, сочат данните на БНБ към края на първото тримесечие, пише "Сега".
"Проблемът е при траспортните и пътностроителните фирми", коментира председателят на Българската асоциация за лизинг Теодор Маринов. Домакинствата като цяло нямат проблеми с обслужването на лизинга на леки коли, но имат много малък дял от пазара. Фирмите са сключили договори за лизинг за над 5 млрд. лв., докато домакинствата - за едва 600 млн. лв.
Пътностроителните фирми имат сериозни забавяния заради проблемите с еврофондовете, възлаганията на обекти и плащанията от пътната агенция.
Най-често договорът става необслужван, когато вноската не се плати над 3 месеца. Заради нарастването на "лошия" лизинг все още не падат лихвите, които заради кризата се качиха с 1-2%, казаха експерти. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.