"Лошите" договори за лизинг скочиха 5 пъти

https://blitz.bg/ikonomika/loshite-dogovori-za-lizing-skochiha-5-pati_news49384.html Blitz.bg

Необслужваните лизингови договори са нараснали 5 пъти за година. През март 2008 г. делът им е бил 1.7%, сега той вече достига 8.6%, сочат данните на БНБ към края на първото тримесечие, пише "Сега".

"Проблемът е при траспортните и пътностроителните фирми", коментира председателят на Българската асоциация за лизинг Теодор Маринов. Домакинствата като цяло нямат проблеми с обслужването на лизинга на леки коли, но имат много малък дял от пазара. Фирмите са сключили договори за лизинг за над 5 млрд. лв., докато домакинствата - за едва 600 млн. лв.

Пътностроителните фирми имат сериозни забавяния заради проблемите с еврофондовете, възлаганията на обекти и плащанията от пътната агенция.

Най-често договорът става необслужван, когато вноската не се плати над 3 месеца. Заради нарастването на "лошия" лизинг все още не падат лихвите, които заради кризата се качиха с 1-2%, казаха експерти. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай