Лошо: България губи половин милиард лева на година от...
Най-сериозни загуби у нас са донесли фалшивите фармацевтични продукти
Най-сериозни загуби у нас са донесли фалшивите фармацевтични продукти – 208 млн. лв. Следват козметиката и продуктите за лична хигиена със 157 млн. лв., виното и спиртните напитки са на трето място по предизвикани финансови загуби с 80 млн. лв. Заради фалшифицираните играчки и игри пък сме загубили 46 млн. лв.
Според анализа на СЕСИС страните от Европейския съюз (ЕС) са назад с 37,1 млрд. лв. само във въпросните 4 сектора. В случая най-високата регистрирана загуба е в сферата на козметиката и продуктите за лична хигиена – 18,8 млрд. лв. От публикуването на миналогодишния доклад на СЕСИС тя нараства с над 5 млрд. лв. Увеличението на загубите от фалшива козметика у нас спрямо 2019 г. са 49 млн. лв.
Правителствата в ЕС губят общо до 29,3 млрд. лв. годишно поради наличието на фалшифицирани стоки на пазара чрез намалени преки и косвени данъци, а също и поради неплатени вноски за социално осигуряване от страна на незаконните производители.
Проучването показва още, че регистрираните като фалшификати стоки представляват сериозен риск за потребителите. Голяма част от тях са предназначени за деца – детски играчки и изделия или облекло.
Съвместно проучване на СЕСИС и Европол разкрива връзката между други тежки престъпления и фалшифицирането.
загуби
В рамките на 4 години (2016 - днес) органите в ЕС с провели 29 операции за борба с фалшифицирането и пиратството, които са били насочени към организирани престъпни групи, замесени в трафик на наркотици и пране на пари.
Последвайте ни
0 Коментара: