От страна на „Росатом“ е потвърдено желание за участие в реализацията на проекта АЕЦ „Белене“. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в „Сутрешен блок“ по БНТ.

„Нека да запазим търпение до 19 август. От страна на „Росатом“ е потвърдено желанието в реализацията на проекта АЕЦ „Белене“. Очакваме крайната дата 19 август, когато ще видим всички заявления на компаниите, които искат да участват в реализацията на този проект“, каза тя.

На въпрос дали може да очакваме реакция от страна на ЕК, ако „Росатом“ спечели този проект, Петкова отговори:

„Не, не смятам, че ще има подобна реакция. Както знаете процедурата, която ние разработихме е публична, прозрачна. Съдържа съответните критерии, изисквания за абсолютен равен достъп на всички желаещи да участват в този тип процедура.

Отделно от това самата процедура беше публикувана в официален вестник на ЕС. Спазени са абсолютно всички изисквания на европейското законодателство в областта на атомната енергия“.

Тя посочи, че страната ни е готова да предостави на ЕК всяка информация, която тя поиска. Петкова допълни, че на 19 приключва първият етап от процедурата.

„На 19 август ние очакваме да получим заявленията на всички компании, които биха желали да се включат в реализацията на проекта АЕЦ „Белене“, поясни министърът на енергетиката. Тя посочи, че след това ще се изготви кратка листа на всички желаещи и страната ни ще реши с кои компании да води преговори.

„Обсъдихме възможности за суапови сделки по инфраструктурата между Туркменистан и Русия и доставки на газ по Транкаспийски газопровод“, каза Петкова.

„Първо, може би е важно да кажем това, че в рамките на посещението на премиера Борисов и водената от него делегация успяхме да осъществим две възможности за обсъждане на взаимоотношенията с Туркменистан. От една страна беше проведено заседание на междуправителствената комисия, от друга страна премиерът и водената от него делегация имаше покана и взе участие в Първия икономически каспийски форум.

Така че в рамките на тези две събития темата енергетика беше една от най-обсъжданите. Това е съвсем логично, тъй като Туркменистан е четвърта в света по запаси на природен газ. Това е Каспийският регион, на който ние изключително много разчитаме, за да реализираме своите приоритети за диверсификация“, каза министър Петкова.

Тя посочи, че енергетиката е била основно водеща тема.

„В разговора с президента на Туркменистан и с премиера Борисов беше обсъден този въпрос. Беше поставен въпроса свързан с възможността за осъществяване на суапови сделки по инфраструктурата между Туркменистан и Русия.

Беше обсъдена възможността за доставки на природен газ от Туркменистан по инфраструктура, която предстои да бъде изградена, така нареченият Транкаспийски газопровод, който ще даде възможност за доставка на туркменски природен газ към пазарите на Европа през Южния газов коридор“, обясни още министърът на енергетиката.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!