От двете страни на Атлантика се води оживена дискусия около проекта за газопровода „Северен поток-2”. В нея се включиха главният изпълнителен директор на компанията Uniper Клаус Шефер, главният изпълнителен директор на компанията Wintershal Марио Мерен и главният изпълнителен директор на компанията OMV Райнер Зеле, които участват в този проект.
Трите видни фигури в бранша излагат становището си в изданието The National Interest, като в публикацията си „Misplaced Fears Over Nord Stream 2” те препоръчват на участниците в полемиката да се ръководят от фактите, вместо да сеят паника – любимия инструмент на противниците на проекта.
 
Изданието отбелязва, че преди всичко трябва да се разбере, че „Северен поток-2” не е политическо оръжие в ръцете на Русия. Тръбопроводът представлява изцяло комерчески проект, който е необходим на Европа за осигуряване на своята енергийна сигурност в близките десетилетия по конкурентоспособни цени.
 
Проектът е поддържан от големи европейски партньори, подписали са го пет западни енергийни компании, включително Uniper, Wintershall и OMV, които не са инструменти на което и да е чуждо правителство.
 
„През последното десетилетие европейския газов пазар преживя модернизация и либерализация. „Северен поток-2” представлява важно разширение на съществуващите маршрути за импорт, а неговото строителство точно съответства на целите на Европейския енергиен съюз и укрепване на вътрешния газов пазар в Европа” – пишат тримата експерти.
 
Те са категорични, че на Русия се налага да се конкурира, за да получи своята част от пазара. Поради конкурентната природа на пазара в ЕС руските газови компании са длъжни да установяват конкурентоспособни цени и да осигуряват надеждни доставки, в противен случай европейците могат да предпочетат други варианти.
 
За разлика от САЩ, Европа няма големи запаси от природен газ за задоволяване на своите енергийни потребности. По такъв начин руският тръбен газ, е по-конкурентоспособен в сравнение с втечнения газ от САЩ, и има решаваща роля: без значение дали преминава през Украйна, Полша или под Балтийско море. От всички тези маршрути „Северен поток-2” направо съединява руския газ със Западна Европа и има ограничени транзитни рискове.
 
Според тримата автори, не трябва да се счита, че ”Северен поток-2” ще сложи край на транзита на газ през Украйна. Европа ще продължава да се нуждае от газ, преминаващ по украинския маршрут. Освен това Германия и ЕС поеха задължението да гарантират позициите на Украйна като европейски газов партньор. Да се залага обаче изключително на украинския транзит е откровено безразсъдство.
 
„Северен поток-2” представлява още един надежден маршрут за транспортиране на газ в Европа – ни повече, ни по-малко. Наличието на допълнителен тръбопровод означава по-голям спектър от алтернативи, по-голяма конкуренция и по-устойчива енергийна сигурност. Всичко това ще бъде от полза за европейските потребители на газ и европейската икономика като цяло, като същевременно ще помогне на Европа да постигне екологичните си цели” – обобщават авторите на статията.
 
Превод и редакция: БЛИЦ