Немски гигант откри най-големия си инженерен център извън Германия – в София

Центърът се занимава с високотехнологични разработки в сферите на електронната автоматизация, пневматичните системи, LifeTech технологиите, електромагнитната съвместимост

https://blitz.bg/ikonomika/nemski-gigant-otkri-nay-golemiya-si-inzheneren-centar-izvan-germaniya-v-sofiya_news1080183.html Blitz.bg

Германският гигант в индустриалната автоматизация Festo откри в София най-големия си развоен инженеринг център извън Германия, превръщайки столицата в стратегическа локация за иновации и високотехнологично производство. Това стана ясно по време на официално събитие, организирано от „Фесто България“ в Интер Експо Център, на което присъстваха представители на правителството, бизнеса и дипломатическия корпус.

България – технологичен хъб в региона

„Това, което се случва днес в София, е доказателство, че инвестициите в таланти, развойни центрове и иновации превръщат България в технологичен хъб за региона“, заяви министърът на икономиката Петър Дилов по време на церемонията.

От 50 до 300 инженери за пет години

Инженерният център на Festo започва дейност в България през 2019 г. с 50 служители, а днес, след последното разширение, екипът вече наброява 300 души. Площта на офиса е достигнала 2100 кв. м, а работните места продължават да се увеличават.

  • През 2020 г. – 80 служители

  • През 2022 г. – 110 специалисти

  • През 2024 г. – 170 инженери и разширена база

  • Днес – над 300 инженери работят върху глобални проекти за клиенти от цял свят

Центърът се занимава с високотехнологични разработки в сферите на електронната автоматизация, пневматичните системи, LifeTech технологиите, електромагнитната съвместимост и други иновации, които захранват различни индустрии по света.

Инвестиции за милиони и силна германска подкрепа

Новата инвестиция е в размер на милиони евро, потвърждават от компанията, без да обявяват точната сума. Само за 2023 г. Festo инвестира около €20 милиона в разширяването на производството си в София. Това включва и лабораторията в Интер Експо Център, нов офис в Габрово, както и реконструкция на електронното производство.

„Германия е най-големият търговски партньор на България. Дългогодишното доверие и амбиции между двете държави се материализират именно чрез такива примери – тук, в София“, заяви Ирене Планк, посланик на Германия в България.

100 години Festo: световен лидер със семеен дух

Компанията празнува своя 100-годишен юбилей през 2024 г. с впечатляващи финансови резултати:

  • €3,5 милиарда годишен оборот

  • 20 600 служители в цял свят

  • 8,8% от приходите се инвестират в научноизследователска и развойна дейност

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай