Никола Вапцаров и Мариан Башур провалят чужди инвестиции в небостъргачи в София
Те започнаха да говорят, че небостъргачът „Ай Тауър“ на Солни пазар е с изтекло и невалидно разрешително за строеж, който е италианска инвестиция и се предвижда там да бъде първият хотел „Мариот“ в столицата
Те започнаха да говорят, че небостъргачът „Ай Тауър“ на Солни пазар е с изтекло и невалидно разрешително за строеж, който е италианска инвестиция и се предвижда там да бъде първият хотел „Мариот“ в столицата. В същото положение е и небостъргачът "Гранд Каньон" на турската компания "Гаранти Коза", който се изгражда в "Младост 3".
Според протестиращите те също са облагодетелствани от промените в Закона за устройство на територията, с които бе удължена валидността на разрешенията за строеж за сгради втора категория. В цялата страна има редица обекти, които са получили удължение на разрешенията за строеж и може да последва лавина от проблеми, коментират юристи.
Разрешението за строеж на "Гранд Каньон" е издадено на 24 февруари 2017 г. Към този момент поправката в ЗУТ вече е била влязла в сила. Тя е обнародвана броени дни по рано - в броя на "Държавен вестник" от 7 февруари 2017 г. Документът обаче явно е издаден, без да е отчетено, че законът междувременно е изменен.
В него изрично е записано, че разрешението губи правна сила, ако до 5 години не е завършен грубият строеж. Тези срокове са по старите редакции на ЗУТ, а от февруари 2017 г. срокът за валидност на строителните разрешения за сгради втора категория е 10 години от започване на строителството.
От документа става ясно, че заявлението за издаване на разрешението е задвижено преди законовите промени - на 27 декември 2016 г.
Наскоро преподавателят по право в СУ проф. Дончо Хрусанов коментира, че разрешителните за строеж са действащи и валидни и дори няма юридически казус, тъй като всички правни становища по случая са категорични.
През 2017 г. се приема промяна в закона, според която срокът за валидност на разрешенията за строеж на определени видове строежи се увеличава от 5 на 10 г. Разрешенията за строеж, които тази промяна заварва, запазват своята валидност до края на новия законоустановен срок.
И Конституционният съд, и Върховният административен съд, и Върховният касационен съд приемат, че преуреждането на действащи правни отношения не представлява обратно действие и затова законът има сила за тях.
Конституционният съд в свое решение от 2017 г. изрично е казал, че “хипотезата на прилагане на новия закон към заварено правоотношение не е равнозначно на обратно действие на новия закон”.
Тази промяна в закона касае много видове строежи. В административното право има един принцип, който се нарича “предвидимост” и изисква от всеки административен орган да прилага закона еднакво към всички, допълни той.
Но явно с наближаването на изборите се забелязва все по-голяма предизборна активизация на всички фронтове. Особено активни стават някои псевдо-зелени организации, уж граждански организации и комитети и НПО-та, които използват несъществуващи и раздути „проблеми“.
Такива паразитни „активисти“ най-често използват генералното гражданско недоволство, за да го яхнат, катализират и използват в обособяването на псевдо проблеми.
Ползите на т. нар. „активисти“ са само и единствено печелене на внимание, от което да се възползват, тъй като те иначе трудно биха го получили. А заставайки уж зад гражданска кауза, медиите са по-благосклонни да осветят даден образ, отколкото ако той има ясно заявени политически интереси. И това всички мними активисти го знаят.
Ако всеки български гражданин скочи и се запъне само за проблемите, които са му под носа, то ще живеем в Швейцария на Балканите гарантирано. Проблемът е, че не се захващаме с нещата които даже са ни под носа. Не става ясно какво точно им пречат на бившите общински съветници небостъргачите в София. Или целта е за пореден път да изгоним чужди инвеститори от България.
Последвайте ни