Проблемът с паркирането в София задълбочи и повишението на цените. Цените на имотите през 2022 г. и 2023 г. се промениха драстично. В някои райони на София нараснаха с над 30-40%. Това каза Евгени Василев, изпълнителен директор на Arco Real Estate, цитиран от bTV.

Къде да си купим апартамент, ако имаме малко по-ограничен бюджет?

„Традиционно, от доста години, кварталите в Западната част са една идея по-евтини спрямо останалата част на София. Говорим за районите на „Люлин“ и „Обеля“. Преди години можехме да включим и в списъка на квартали с малко по-евтини имоти и „Хаджи Димитър“ и „Левски“, но заради строежа на метрото те се развиха в последните години особено с разширението на линията на метрото“, каза експертът.

„Дружба“ също се оказва един от желаните квартали, ако имате малко по-малък бюджет. Причината – големи междублокови пространства, добра инфраструктура и лесен достъп до централна градска част посредством метро.

Гаражи и паркоместа

При строителството на новите сгради има определени изисквания за брой гаражи и паркоместа, които прележат към броя апартаменти – по едно паркомясто или гараж на една жилищна единица.

Проблемът с паркирането в София задълбочи и повишението на цените. По думи на Василев, докато цената на жилищата се увеличава с 30-40%, при гаражите тя скача почти двойно.

„Един гараж в София в момента е със средна цена 30-35 хил. евро. Едно паркомясто, ако е в сутерена на сградата, е между 20 и 25 хил. евро. Ако е външно, със възможност за паркиране в двора на сградата, могат да се намерят и предложение за около 15 хил. евро.“, казва Василев.  

Новата тенденция при гаражите в големите градове у нас е те да бъдат изнесени изцяло навън, с вход откъм улицата. Този тип гаражи са и едни от най-скъпите.

„Преди години нямаше никакъв интерес към този тип имоти, защото се смяташе, че е по-опасно да притежаваш такъв от гледна точка на сигурност. В интерес на истината, в момента са едни от най-търсените“, казва експертът и допълва, че подобни проекти има вече в много от кварталите.

Имаме две коли и правно на един гараж, какво да правим?

Темата за гаражите и паркоместата винаги е най-обсъжданата, когато си купуваме апартамент, защото често се случва, нанасяйки се по-късно в сградата, да липсват всякакви възможности за покупка, поради изчерпана наличност.

По въпроса, дали можем да си купим гараж в съседна сграда, в която нямаме апартамент, експертът казва, че има много мнения на различните съдебни състави, но чисто правно няма проблем да се купи гараж по този начин, стига той да е узаконен.

„Особено при семействата, закупили тристайно жилище, търсенето за две коли е почти за всяка сделка, защото и съпругът и съпругата управляват автомобил, а понякога и най-голямото дете е на възраст, на която управлява автомобил. Ние вече строим жилищни сгради с два етажа паркоместа, защото сме предвидили голямо търсене. Част от политиката в нашата компания е да предлагаме гаражите и паркоместата само на живущите в сградата“, казва той.

Въпреки това към агенцията се обръщат над 100 желаещи от района на последният им строеж, които отправят запитване за свободни места за паркиране, като се оказва, че запитванията за гаражи в този имот сa повече от тези за жилище. 

Има ли запитвания за зарядни станции в гаража?

Често запитване при брокерите вече е за наличие и на зарядни станции. Най-често те идват от млади хора, във възрастовата група 25-30 години, ориентирани към иновациите.

Според експерта това е новата мода при този тип имоти, защото все още нямаме инфраструктурна обезпеченост на много места у нас и съответно търсенето на гараж и паркомясто с подобна екстра в бъдещите години ще бъде задължение за инвеститорите, които ще трябва да се погрижат да осигуряват поне 2-3 подобни станции в сградата. В момента няма изискване от закона да има такива станции.

По негови думи цените в столицата са доста разнопосочни, но при тристайните средно варират между 1300 до 1900 евро на кв. м. Двустайните - между 1200 до 1800 евро на кв.м.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук