Облекло за $160 милиарда гние по складове
Индустрията понесе много тежък удар през 2020 г., а засега надеждите за възстановяване са силно помрачени
Търговците на облекло в Европа и Америка разполагат с огромен запас от непродадени дрехи, в резултат на което са понижили поръчките за пролетта, предаде Reuters. Резултатът от това е хаос в цялата промишленост, пише money.bg.
Индустрията понесе много тежък удар през 2020 г., а засега надеждите за възстановяване са силно помрачени от последните рундове на затваряне в много части на света, както и от новините за забавени доставки на ваксините.
Същевременно заради непродадените дрехи, много от големите търговци все още работят със запаси от миналата година. В случая на британската Primark например, те възлизат на 150 млн. паунда или 205 млн. долара от колекцията пролет/лято 2020 г. или още 200 млн. паунда облекло от колекцията есен/зима.
Глобално непродадените дрехи от миналогодишните колекции се оценяват на между 140 и 160 млрд. евро, сочат данни на консултантската компания McKisney, което е над двойно по-висок дял от обикновено.
В резултат на това Marks & Spencer и Hugo Boss например са поръчали значително по-малко дрехи от новогодишните колекции.
"Повечето брандове в момента са ограничили силно поръчките и факторите на растежа са много ограничени", каза Рон Фраш от Castanea Partners.
"Мисля, че всеки е много консеравативен при поръчките си. Знам, че много компании забавиха плащанията, това е сигурно."
Това се потвърждава и от базираната в Хонконг Li & Fun, която управлява над 10 хил. фабрики в 50 страни и произвежда за водещите марки. От компанията обаче са отказали допълнителен коментар.
Така производствени центрове като Бангладеш, разчитащи основно на износа, понасят вторичен удар, след като паричните потоци към местните представители на сектора се свиха.
Проучване сред 50 фабрики за облекло в страната, извършено от местната съсловна асоциация, откри, че те са получили с 30% по-малко поръчки заради поредния цикъл на локдауна.
"Поръчките обикновено идват три месеца предварително", каза собственикът на базирана в Дака шивачна фабрика Шахидула Азим.
"Но за март в момента нямаме никакви поръчки. Оперираме на 25% от капацитета си, като имам някакви поръчки, с които фабриката да оперира до края на февруари. След това не знам какво ни е подготвило бъдещето."
Същата е ситуацията за много други цехове в града. "Произвели сме платовете и сме готови да ги ушием, но ни уведомиха, че поръчките са спрени", казва собственикът на друга фабрика Асиф Ашраф.
А ситуацията не се подобрява от факта, че локдауните могат да продължат до лятото, което подтикна търговците да продават колкото се може повече от запасите си на каквато и да е цена, за да освободят някакво място за новите колекции, изтъкват от компанията за рециклиране на текстилни продукти Parker Lane Group.
Заради невъзможността да продават колкото обикновено, тя е трябвало да увеличи капацитета за рециклиране от 1,5 млн. дрехи месечно до над 4 млн. през януари, който е най-натовареният месец в историята ѝ.
В крайна сметка, след като през миналата година продажбите на облекло се сринаха със 17% спрямо 2019 г., очакванията за тази варират от спад от 15% (според McKinsey) до ръст от 11% (според Euromonitor).
Все пак има подсектори, които регистрират растеж, като сред тях е производството на нощници.
"Ако искате да знаете какво правят жителите на Великобритания, те отново започнаха да носят нощници", каза главният изпълнителен директор на Marks & Spencer Стив Роу. Но това няма да спаси отрасъла от удара.
Последвайте ни
0 Коментара: