Обратното броене за българския лев започна
Финансовите министри на страните от еврозоната дадоха зелена светлина на българската стратегия за приемане на еврото.
За да влезе страната ни в обменно валутния механизъм ERM II, или така наречената чакалня на еврозоната, ще трябва да се присъединим и към Банковия съюз, като този процес може да отнеме една година.
На заседанието си Еврогрупата е обсъдила и одобрила намеренията на България, изразени чрез официално писмо, подписано от министъра на финансите Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев, изпратено на 29 юни тази година, пише profit.bg.
“Очакваме да се присъединим едновременно към ERM II и Банковия съюз до юли 2019 г.”, пише в писмото.
„Еврогрупата единодушно подкрепи изразените намерения на България в областта на банковия надзор, финансовия сектор и качеството на институциите и управлението. Еврогрупата заяви, че конструктивните дискусии през последните няколко месеца относно пътната карта за присъединяването на българския лев към ERM II днес доведоха до успешен резултат”, пише в съобщение, публикувано на сайта на финансовото министерство.
В съобщение на сайта на Европейската комисия се посочва, че България скоро ще подаде искане за задълбочено сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ), която в срок до 1 година трябва да изготви оценка за състоянието на финансовия сектор. Ако оценката е положителна, то България ще може да се присъедини към чакалнята на еврозоната и Банковия съюз едновременно.
„При положителна оценка страните от ERM II ще вземат решение относно официалното заявление на българските власти за участието в ERM II. Решението ще бъде свързано с решението на ЕЦБ за тясно сътрудничество при пълно спазване на условията, посочени в правната рамка. Това би означавало, че България ще се присъедини едновременно към ERM II и Банковия съюз. От ЕЦБ може да се очаква да приключи цялостната си оценка в рамките на приблизително една година след официалното заявление за тясно сътрудничество от страна на България и нейното решение може определи начална дата за тясно сътрудничество в зависимост от напредъка на България в изпълнението на възможните мерки, изисквани във връзка с резултатите от цялостна оценка”, пише в съобщението на ЕК.
„Срокът за изготвяне на оценката може да бъде и по-дълъг от една година, ако има забавяне в изпълнението на някои препоръки на ЕЦБ”, каза на пресконференция вчера директорът на Европейския стабилизационен механизъм Клаус Реглинг, предава БТА. Крайният срок не е самоцел, тъй като фокусът трябва да бъде върху прилагането на поетите анганжименти за успешно влизане в Банковия съюз и EMR II, става ясно от думите му.
Ако всичко се развие благополучно и България влезе в чакалнята на еврозоната, то страната ни ще има допълнителни ангажименти „с цел постигане на висока степен на устойчиво икономическо сближаване до момента на въвеждане на еврото”, става ясно от съобщението на ЕК.
В края на съобщението за пореден път ЕК говори за съдебна реформа, корупция и организирана престъпност у нас.
„Призоваваме българските власти да осъществят изцяло следените от Комисията реформи в рамките на механизма за сътрудничество и проверка в областта на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност в България с оглед на тяхното значение за стабилността и целостта на финансова система”, посочват от ЕК.
Българският път към приемането на еврото ще стане стандартен подход за всички следващи страни, желаещи присъединяване към еврозоната.
„В бъдеще очакваме да следваме подобен подход за държавите-членки, които желаят да се присъединят към ERM II, в съответствие с принципа на равно третиране”, добавят от ЕК.
Трябва да се отбележи, че влизането в чакалнята не изисква задължително присъединяване към Банковия съюз, но в случая на България това ще играе роля на допълнителна гаранция. По-всичко личи също така, че в бъдеще изискването за влизане в Банковия съюз ще бъде прилагано и към други страни-членки, искащи да приемат еврото.
България от години изпълнява формалните условия за влизане в чакалнята на еврозоната, поддържайки нисък дълг и инфлация. Освен това българският лев се намира в паричен съвет, по-популярен като валутен борд, който фиксира твърда стойност на валутата ни към тази на еврото.
Ако България влезе в ERM II, ще минат още няколко години до същинското приемане на еврото, тъй като минималният срок за чакалнята е 2 години. В рамките на този срок страната ни трябва да поддържа определени показатели, за да подготви икономиката си за новата валута.
Минималният срок от 2 години може да бъде и по-дълъг, като например Литва, Латвия, Естония, Словакия и Словения преседяха там по близо 3 години.
В най-новата си лятна икономическа прогноза за България Европейската комисия потвърди очакванията си за ръст на БВП до 3.8% през тази година и 3.7% през следващата. Очаква се инфлацията да мине 2% през тази година в резултат на ръста на възнагражденията у нас и цените на петрола, след което да падне до 1.8% през следващата година.
Последвайте ни
0 Коментара: