Очакванията за стимули и търговска сделка оскъпиха акциите днес, петролът скочи до...
Азиатските акции тръгнаха нагоре днес, след като инвеститорите се осмелиха да мечтаят за напредък в преговорите между САЩ и Китай във Вашингтон тази седмица и за допълнителни стимули от страна на някои основни централни банки.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.9%, възстановявайки до голяма степен понижението от петък.
Японският индекс Nikkei нарасна с 1.8%, до най-високото си ниво от началото на годината, докато индексът на сините чипове на борсата в Шанхай скочи с 2.1%.
Фючърсите на S&P 500 остават без промяна, като търговията бе в ниски обеми заради национален празник в САЩ, където днес отбелязват рождения ден на Джордж Вашингтон. Европейските индекси се очаква да отворят с повишения.
Dow Jones и Nasdaq миналата седмица записаха осмо поредно седмично повишение вследствие на залозите, че САЩ и Китай ще стигнат до сделка, с което ще се сложи на търговския конфликт между тях.
Двете държави възбновяват преговорите тази седмица. И САЩ, и Китай обявиха, че са отбелязали напредък по време на петте дни на преговори в Пекин през миналата седмица.
На пазарите също така има все по-големи очаквания за засилване на рефлационните мерки от страна на някои от най-влиятелните централни банки в света.
Нуждата от стимули бе подчертана и днес от изнесените данни, които показаха рязък спад в износа на Сингапур и голямо понижение в чуждестранните поръчки за японски машини.
Пекин вече предприема действия, като китайските банки са отпуснали рекорден брой кредити през януари, в опит да възобновят слабите инвестиции.
Протоколът от последната среща на Федералния резерв се очаква в сряда и би трябвало да предостави повече индикации за посоката на лихвите тази година.
Редица ръководители от Фед се очаква да говорят тази седмица.
Оли Рен от Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви пред германски вестник вчера, че излезлите напоследък данни сочат отслабване на икономиката на еврозоната и че лихвите би трябвало да останат на настоящите си нива, докато целите, свързани с паричната политика, не бъдат постигнати.
Това изказване дойде на фона на спекулациите, че ЕЦБ може да стартира нова програма за дългосрочо рефинансиране в подкрепа на банковото кредитиране.
Рискът от облекчаване на паричната политика обезцени еврото до тримесечно дъно в петък, преди валутата да тръгне нагоре след изказването на ръководители от Фед.
Еврото поскъпна с 0.2%, до 1.1312 долара днес, но все още се търгува в рейнджа 1.1213/1.1570, който се запазва от средата на октомври.
Доларът остава без промяна спрямо йената на ниво от 110.53, след като отстъпи от двуседмичния си връх от 111.12.
Британският паунд бележи лек ръст до 1.2913 долара преди преговорите около брекзит между британския премиер Тереза Мей и президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер през тази седмица.
Всичко това остави доларовия индекс на ниво от 96.765, след като през миналата седмица достигна връх от 97.368.
На суровинните пазари поевтиняването на долара помогна на златото да поскъпне с 0.2%, до 1 323.56 долара за тройунция.
Цените на петрола достигнаха най-високото си ниво от началото на годината, подкрепени от ограничаването на производството от страна на ОПЕК и на санкциите на САЩ срещу Иран и Венецуела.
Цената на щатския лек суров петрол за последно нарастваше с 25 цента, до 55.84 долара за барел, докато петролът от сорта брент поскъпва с 5 цента, до 66.30 долара за барел.
Последвайте ни
0 Коментара: