ОПЕК прогнозира по-силно търсене на петрол през 2018 г.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) обяви очакванията си за по-високо търсене на суровината през 2018 г., на фона на повишената консумация в световен мащаб, пише CNBC.
В месечния си доклад от организацията посочват, че през 2018 г. светът ще има нужда от 32.42 млн. барела петрол дневно, което е с 220 хил. барела дневно повече от предходната прогноза.
Междувременно, понижението, което част от страните членки на ОПЕК, както и Русия, предприемат в добивите си, може да доведе до покачване на котировките през следващите месеци.
Очакванията са до март 2018 г. ОПЕК да успее да намали добива си с 1.2 млн. барела дневно, а Русия и останалите страни, които не членуват в организацията, да добиват с 600 хил. барела дневно по-малко.
Пониженият добив през последните месеци се отрази с намаляване на резервите в развитите икономики през юни, като по последни данни от организацията, те са с 87 млн. барела по-ниски спрямо средната им стойност за последните 5 години.
Според ОПЕК, глобалното търсене на петрол до края на 2017 г. и през 2018 г. ще нарасне с 1.28 млн. барела дневно, като основна причина за това е по-високият икономически ръст в голяма част от страните по света.
Добивът на 14-те страни членки през юли се повишава с 173 000 барела, до 32.87 млн. барела.
Припомняме, че през ноември миналата година големите износители на петрол се договориха за понижение на добива до 32.5 млн. барела дневно, за да може това да помогне на възстановяването на цените на суровината.
Добивът на Саудитска Арабия достигна до 10.01 млн. барела през миналия месец на фона, на 10.07 млн. барела за юни. Данните сочат, че най-големият износител на петрол е успял да намали добива си дори под договорените 10.058 млн. барела.
Саудитският енергиен министър Халид Ал Фалих, както и иракският му колега Джабар Ал Луайби, обявиха, че двете страни ще координират петролните си политики, съобщава Saudi Press Agency
Данните показват още, че страните членки на ОПЕК са изпълнили на 86% обещанието си да намалят добива, което обаче е под 96%, обявени за юни. Договорката за спад на производството за момента не се спазва от Ирак, Казахстан, Малайзия и САЩ.
Източник: Profit.bg.
Последвайте ни
0 Коментара: