Пагубна прогноза: Иде нова жестока война в Европа, Тръмп пали пожара!
Президентът на ЕЦБ каза, че политиците трябва внимателно да наблюдават "сценария за пренасочване" за китайски стоки
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард призова европейските лидери да си сътрудничат с Доналд Тръмп относно митата и да купуват повече продукти, произведени в САЩ, като същевременно предупреди, че една ожесточена търговска война рискува да унищожи глобалния икономически растеж.
В първото си интервю, откакто Тръмп спечели втория си президентски мандат, дадено за "Файненшъл таймс", шефът на ЕЦБ посочи, че ЕС "не трябва да предприема ответни мерки, а да преговаря" с новоизбрания американски президент, който по време на предизборната кампания заплаши да наложи общи мита в размер до 20% за целия внос в САЩ, включително този от Европейския съюз.
Пред финансовото издание Лагард предупреди, че "търговската война не е в ничий интерес" и ще доведе до "глобално намаляване на брутния вътрешен продукт (БВП)".
Коментирайки твърденията на Доналд Тръмп, че той може да "направи Америка отново велика", управителят на ЕЦБ запита риторично:
"Как да направите Америка отново велика, ако глобалното търсене пада?".
"Файненшъл таймс" отбелязва, че изборната победата на Тръмп предизвика безпокойство сред европейските правителства и служители на ЕС в Брюксел, които се опасяват, че налагането на мита ще заличат големия търговски излишък на Съюза със САЩ и ще насърчат производителите в Европа да преместят производството си отвъд океана.
Лагард каза, че Европа трябва да се справи с втория мандат на Тръмп със стратегия, при която ЕС предлага "да се купуват определени неща от Съединените щати", като втечнен природен газ (LNG) и оборудване за отбрана.
"Това е по-добър сценарий от една стратегия на ответни мерки, която може да доведе до процеса "око за око, зъб за зъба", при който никой не е истински победител", посочи президентът на ЕЦБ.
ЕК обмисля стратегията си
Европейската комисия все още обмисля как би реагирала, отбелязва "Файненшъл таймс".
Увеличаване на покупките на американски стоки, включително селскостопански продукти, както и LNG и оръжия, са сред разглежданите опции, според европейски служители, участващи в подготовката. ЕС също така се готви да позволи на американските компании да участват в инициативи за подкрепа на съвместни военни доставки с пари на европейските данъкоплатци и да се сближи по-тясно с Белия дом по отношение на неговата търговска и геополитическа политика спрямо Китай.
Финансово издание отбелязва, че интервюто с Лагард беше взето, преди Тръмп да обяви, че ще повиши митата за вноса от Канада и Мексико с 25%, и ще обложи китайския внос с допълнителен налог от 10%, веднага след като встъпи в длъжност.
Кристин Лагард също така посочи, че е отговорност на Европа да използва резултата от изборите в САЩ, за да стимулира така необходимите промени в икономиката, която се мъчи да запази конкурентоспособността си.
"Сега от нас – европейците – зависи да превърнем тази наша нагласа за заплаха в предизвикателство, на което трябва да отговорим", посочи шефът на ЕЦБ и отбеляза, че настоящата ситуация представлява "голямо пробуждане".
Лагард се съгласи с диагнозата на своя предшественик Марио Драги, че ЕС трябва да предприеме драстични действия, за да възвърне икономическата си конкурентоспособност.
Европа не може да навакса
"Европа изостава. Но не бих казала, че Европа не може да навакса", каза тя.
Икономистите смятат, че заплахата на Тръмп да наложи значителни мита върху китайския износ за САЩ може да накара производителите от Пекин да "наводнят" европейските пазари със своите продукти, което би представлявало допълнителна заплаха за вътрешната конкурентоспособност на ЕС.
Дъмпингът на евтини продукти би изострил напрежението между ЕС и Китай, който един от основните търговски партньори на Съюза, и би оказал допълнителен натиск върху регион, обхванат от икономическа стагнация.
Президентът на ЕЦБ каза, че политиците трябва внимателно да наблюдават такъв "сценарий за пренасочване" за китайски стоки.
Въпреки че Лагард каза, че е твърде рано да се оценяват последиците от митата на САЩ върху инфлацията в еврозоната, според нея ефектът "може би бил малка нетна инфлация в краткосрочен план", което обаче предполага вероятно намаляване на икономическата активност и колебания в обменните курсове.
"Но можете да спорите и в двете посоки. Зависи какви са тарифите, за какво се прилагат и за какъв период от време", посочи тя.
Съюз на капиталовите пазари
Според нея, за Европа позицията на бъдещата администрация на Тръмп относно търговията и трансатлантическото сътрудничество беше „ускорител на рестартирането, от което се нуждаем“.
В тази връзка тя изтъкна отдавнашната идея за създаване на единен капиталов пазар в Европа – т. нар. Съюз на капиталовите пазари – и призова ЕС "да действа бързо" по този важен въпрос. Идеята беше предложена за първи път от Комисията на Жан-Клод Юнкер през 2014 г., но досега беше блокирана от вътрешната опозиция в много от страните-членки на ЕС.
Лагард също така призова надзорът на капиталовите пазари да премине от 27-те национални органи на ЕС към Европейския орган за ценни книжа и пазари.
"Трябва да имаме един-единствен надзорен орган, който работи като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ", каза управителят на ЕЦБ.
Запитана за възгледа, че икономиката на Европа е толкова остаряла и закостеняла, че континентът се превръща в "музей", Лагард уточни пред "Файненшъл таймс", че "това е доста привлекателен музей, ако питате мен".
Тя посочи "огромното количество иновации" из целия континент, като посочи нидерландския земеделски сектор като пример:
"Знаете ли, че Нидерландия е вторият по големина износител на земеделски продукти в света? Вижте размерите на страната!".
Последвайте ни
10 Коментара: