Парламентът с много важно решение за соларите върху покривите
За монтирането на съответните вече не се иска разрешение, а само уведомителен режим
Парламентът прие окончателно облекчаването на процедурите за инсталациите на фотоволтаици върху покривите на къщи. Първоначалната идея това да важи за мощности до 10.8 киловата бе коригирана на 20 киловата. Народното събрание (НС) гласува на второ четене съответните промени в Закона за устройство на територията, предава Флагман бг.
В дебата се включи и бургаският депутат Жечо Станков.
„С предложението, което правим, изцяло отпада строителното разрешение. С други думи, административната тежест, която хората трябва да извървят – строително разрешение, проектантска документация, въвеждане в експлоатация, ще отпадне.
Вместо строително разрешение ще е уведомителен режим, вместо проектантска документация ще има линейни схеми, а техническото приемане на обекта ще се случва с декларативен режим, като собственикът ще декларира заедно с изпълнителя пред общината.
Така че ще ви помоля да го подкрепите, защото това е изключително важно, за да може тези проекти да се случват бързо, без да се налага да има посредници и да се харчат пари за безсмислени неща“, обяви Станков от трибуната на НС.
Реплика дойде от Настимир Ананиев от „Продължаваме промяната“. Той обясни, че поправките са правилни, но са предложени през задната врата – на второ четене на законопроект, чийто първоначален замисъл бил съвсем различен.
Жечо Станков взе думата за дуплика: „Тук спешността е поради факта, че в момента документацията за кандидатстване за еднофамилните жилищни сгради е пусната за обществено обсъждане.
След няколко седмици ще е твърде късно, - когато програмата стартира и изрично в програмата е написано, че хората трябва да представят строително разрешение, - да може да променяме нещо. На първо четене текстът беше обсъден.
Между първо и второ, безспорно, и с г-н Панев разработихме съвместно, извикахме електроразпределителните дружества, които също са запознати, защото трябваше да поставим кратки срокове и пред тях. Всичко това е изпълнено, не е през задната врата. Напротив!“.
Станков повтори, че става въпрос за намаляване на административната тежест за гражданите - „за да могат домакинствата да кандидатстват, да получат 100% безвъзмездни средства за панели за топла вода, 70% грант за слънчеви панели за електричество“, защото тази енергия ще бъде за тяхна собствена консумация.
След приемането на текстовете реагира депутатът от „Демократична България“ Владислав Панев, споменат от Станков.
Той обясни във фейсбук: „Току-що приехме окончателно отпадането на разрешителното за строеж и други процедури при инсталацията на фотоволтаици на покриви на къщи, и то с мощност до 20 киловата. В първоначалния вариант предложението беше за до 10.8 киловата.
Това е реформа, за която се боря от миналия парламент и най-после е факт. През последните години себестойността на енергията от солари се понижи до рекордно ниски нива.
Заради сложните процедури обаче от това се възползват основно големи инвеститори. Затова и за разлика от други държави, у нас ситуацията е обърната - почти всички мощности са на полето, а не върху покривите.
Чудесно е, че решението днес беше подкрепено от почти всички депутати. От трибуната заявих, че това е сред най-важните и позитивни мерки на този парламент. Надявам се не и последната.“
Последвайте ни
4 Коментара: