Предлагаме стабилен бюджет за 2017 г., който ще даде възможност да няма трусове и дисбаланси в държавата. Той осигурява две важни неща. Независимо от това кое правителство ще го прилага, той дава спокойствие и възможност за реализация на секторните политики на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Базиран е на правителствената програма, политики и приоритети и така осигуряваме приемственост. Това коментира днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на обсъжданията на проекта на държавен бюджет за 2017 година на заседания на комисиите по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и по бюджет, информационни технологии и съобщения, съобщиха от пресцентъра на МРРБ.
Тя съобщи, че бюджетът на министерството за следващата година е почти същият като за 2016 година, но в него има две основни промени. За 2017 година е заложено сериозно увеличение на разходите с 85 млн. лв. на основата на реализираното още през тази година увеличение на приходи от винетни такси в размер на 84 млн. лв., както и на допълнителни приходи от 1 млн. лв. от предоставяните от Агенцията по геодезия, картография и кадастър услуги, обясни Павлова. Заради нормативните разпоредби, според които всички събрани приходи от винетки трябва да се реинвестират в поддържането на пътища, ще се увеличават и разходите основно в сектор пътища, допълни тя. 

Министърът в оставка отбеляза още, че 2016-та е последната година, през която се инвестират средства по линия на държавни инвестиционни заеми в пътна инфраструктура, като се довършват заемните споразумения по програма „Транзитни пътища“. Тя допълни, че от тук нататък единствените инвестиции ще са от приходи от винетни такси, Оперативните програми „Транспорт и транспортна инфраструктура“ и „Региони в растеж“, както и по линия на програмата за текущ ремонт и поддържане на Агенция „Пътна инфраструктура“. 

Павлова подчерта, че сектор „пътища“ остава приоритет, като средствата за инвестиции за текущ ремонт и поддържане и за зимно поддържане са гарантирани. През тази година започнахме дългосрочна програма допълнителните приходи в тази област да се инвестират приоритетно в ремонта на пътища в Северна и Северозападна България. Променихме принципа на работа, като вече не се правят кръпки на отделни места, тъй като не дават резултат, а ключови участъци се преасфалтират изцяло, като се правят и отводнителни си