Цените на петрола се повишиха днес до най-високите си стойности от повече от година, като фючърсите на сорта Brent надхвърлиха 60 долара за барел, подсилени от съкращения на доставките сред ключовите производители и надежди за по-нататъшни американски икономически стимулиращи мерки за стимулиране на търсенето, информира "Ройтерс".

Суровият петрол сорт Brent за април достигна пик от 60,06 долара за барел, най-високият от януари миналата година, пише news.bg. 

Американските фючърси на суровия петрол сорт WTI за март се повишиха с 60 цента, или 1,1%, до 57,45 долара за барел, най-високата стойност от януари миналата година.

Обещанието на Саудитска Арабия за допълнителни съкращения на доставките през февруари и март поради намаленията от страна на други членове на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, включително Русия, помага за балансирането на световните пазари и подкрепа на цените.

В знак, че бързите доставки се затягат, шестмесечният спред на Brent достигна връх от $ 2,45 в понеделник, най-широкият от януари миналата година.

Икономистът на OCBC Хауи Ли каза, че най-добрият износител в света Саудитска Арабия е изпратил "много бичи сигнал" миналата седмица, когато запази месечните цени на суровините за Азия непроменени въпреки очакванията за малки съкращения. 

"Не мисля, че някой се осмелява да намали пазара, когато Саудитска Арабия е такава", добави той.

Инвеститорите, фокусирани върху прогнозата за възстановяване на търсенето на петрол от анализаторите, която ще се проведе през втората половина на тази година, пренебрегват краткосрочната слабост в търсенето в момента, причинена от блокирането на анти-коронавируса в някои части на Европа и Азия, каза Лий.

По-слабият долар спрямо повечето валути в понеделник също подкрепи суровините, като деноминираните в долари стоки станаха по-достъпни за притежателите на други валути.

"Слабият доклад за работните места в САЩ засили надеждите за по-нататъшни стимулиращи мерки", казаха анализатори от ANZ, добавяйки, че енергийните продукти и индустриалните метали се възползват от повишения апетит за риск сред инвеститорите.

Междувременно по-силните цени на суровината насърчават американските производители да увеличат производството.